Autostrada A1: Oddano 8 kilometrów trasy

i

Autor: GDDiKA Łódź Liczący 8 km odcinek, między Częstochową, a Radomskiem łączy województwa łódzkie i śląskie.

E-toll: Ogromne zmiany dla kierowców. Koniec szlabanow na autostradach

2020-11-06 15:24

Od przyszłego roku kierowców jeżdżących polskimi autostradami czekają ogromne zmiany. Zostanie wprowadzony jeden system poboru opłat e-Toll. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) będzie możliwy bez zatrzymywania się przed szlabanem.

- Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, zostanie jako opcja wprowadzona wcześniej - już w momencie uruchomienia nowego systemu, czyli od 1 kwartału 2021 r. W tym terminie zostanie też udostępniony wolny pas dla pojazdów ciężkich wnoszących opłatę elektroniczną - poinformował resort finansów.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzą dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez pojazdy lekkie (o masie do 3,5 tony):

  • zakup biletu autostradowego;
  • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.

KAS policja i straż graniczna będą kontrolował opłaty. Za wniesienie opłat za przejazd autostradą będzie odpowiedzialny właściciel, posiadacz lub użytkownik pojazdu. Jeśli pojedzie autostradą "na gapę" oczywiście otrzyma mandat. W pierwszej kolejności otrzyma wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej z terminem płatności 14 dni w wysokości 500 zł. Kwota ta zostanie obniżona do 400 zł, jeśli wpłata nastąpi w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania. Jeśli w ciągu 3 dni od przejazdu zostanie zakupiony brakujący bilet, lub jeśli został nałożony mandat podczas kontroli - opłata nie będzie pobierana.

ZOBACZ TEŻ: Ceny autostrad w Polsce. Ile kosztuje przejazd płatnymi odcinkami A1, A2 i A4? Warto to wiedzieć jadąc na wakacje

Areszt za jazdę po prąd autostradą A4

- Dzięki zmianom, pobór wszystkich opłat drogowych będzie odbywał się w jednym systemie informatycznym bez konieczności utrzymywania bramek na autostradach - zapewnia Ministerstwo.

Z tych względów Ministerstwo Finansów unieważniło ogłoszony w styczniu 2020 r. przetarg na tzw. videotolling, czyli automatyzację podnoszenia szlabanów na dwóch płatnych odcinkach: autostrady A2 Konin – Stryków oraz autostrady A4 Wrocław – Sośnica, tzw. videotolling. Prawidłowość decyzji o unieważnieniu postępowania potwierdziło orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej wydane po wniesieniu odwołania przez jednego z oferentów.

Najnowsze