komornik/windykacja

i

Autor: Shutterstock

Działania komornika

Egzekucja komornicza będzie skuteczniejsza? Komornicy dostali nowe narzędzie!

2023-01-25 4:25

Komornikom będzie łatwiej egzekwować należności. Dzięki serwisowi e-Urząd Skarbowy proces dokonywania zajęć nadpłat i zwrotów został zautomatyzowany, podobnie jak ich obsługa w urzędach skarbowych. Zdaniem Ministerstwa Finansów poprawi to skuteczność egzekucji.

Ile trwa ściąganie długu przez komornika? Teraz ma być szybciej

Ministerstwo Finansów podało, że w serwisie e-Urząd Skarbowy zostały udostępnione kolejne usługi, składające się na pakiet Konta Komornika. Polegają one na przyjmowaniu zawiadomień o zajęciu wierzytelności, ich aktualizacji lub uchyleniu, a także wymianie korespondencji związanej z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi pomiędzy komornikami sądowymi i urzędami skarbowymi. W praktyce komornicy sądowi mogą wysyłać dokumenty za pomocą systemu, w którym prowadzą postępowania i odbierać odpowiedzi tą samą drogą. Jest to możliwe dzięki komunikacji i wymianie danych pomiędzy systemami. W grudniu 2022 roku została uruchomiona m.in. automatyczna obsługa wniosków komorników o udostępnienie informacji.

Niestety, komornicy mają pełne ręce roboty. Polacy toną w długach. Wielu żyje w spirali zadłużenia: żeby pokryć jedno zobowiązanie, zadłużają się na nie i tak w kółko. W pewnym momencie poddają się i zaprzestają dobrowolnych spłat zadłużenia. Wtedy rusza już lawina, a wraz z nią wkracza już komornik. Krajowy Rejestr Długów wyliczył niedawno, że średnie zadłużenie, przypadające na jednego konsumenta to 18 651 zł.

Sonda
Czy miałeś już do czynienia z komornikiem?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze