Pieniadze firma

i

Autor: Gettyimages Nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza istotne zmiany dla przedsiębiorców

Gigantyczne zadłużenie firm. Kwoty idą w miliardy złotych

2022-07-27 7:19

Długi firm wynoszą obecnie 9,2 mld zł. Część z nich trafia do Krajowego Rejestru Długów w pierwszym roku funkcjonowania. Ich zaległości sięgają 2,2 mln zł. Najwięcej długów do spłacenia mają firmy w dziesiątym roku działalności.: 507,5 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. "Zaległości "pierwszaków" sięgają 2,2 mln zł, mają je 133 podmioty. 85 Z nich było notowanych za zaległości zanim one powstały - poinformowano.

Gigantyczne długi firmy

Wskazano, że część nowych firm szybko traci płynność finansową i nie ma z czego płacić zobowiązań. Wśród przedsiębiorstw wpisanych do KRD w pierwszym roku obecności na rynku dominują te zajmujące się budownictwem i handlem.  "Najwięcej przedsiębiorstw zmagających się z problemami finansowymi już na starcie działa na Śląsku, gdzie zadłużenie wynosi 547,4 tys. zł, drugie jest województwo lubelskie z kwotą 534,8 tys. zł, a trzecie lubuskie z sumą 288,6 tys. zł. Najmniej do uregulowania mają podmioty z Opolszczyzny – to zaledwie 3,4 tys. zł" - podano w raporcie KRD.

Według KRD rekordzistą w gronie "pierwszaków" jest przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w branży przetwórstwa przemysłowego z województwa lubelskiego, który nie zapłacił kontrahentom 432,1 tys. zł.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Które firmy są najbardziej zadłużone?

Zwrócono uwagę, że prawie 2/3 firm, które trafiły do KRD w pierwszym roku działalności, była tu już notowana we wcześniejszych latach. "To jednoosobowe działalności gospodarcze. W tym przypadku NIP jest przypisany do nazwiska właściciela, a nie do firmy. Likwidacja jednej, zadłużonej firmy, i założenie kolejnej, czystej, nie sprawi, że wiedza o długu zniknie. Jak widać, są to przedsiębiorcy, którzy nie mają w zwyczaju płacić, skoro znowu trafili do naszej bazy. Warto, więc sprawdzać każdego – wyjaśnił prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

W raporcie poinformowano, że w grupie przedsiębiorstw działających od roku do 3 lat długi mają 8362 podmioty. Dodano, że najbardziej zadłużony podmiot w tej grupie to spółka komandytowa z Małopolski działająca w branży przetwórstwa przemysłowego. Powinna ona uregulować 2,2 mln zł. W raporcie podano, że w niełatwej sytuacji są też firmy z 7-letnim stażem.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze