coca cola

i

Autor: Bru-nO/pixabay.com

Polacy płacą krocie

Podatek cukrowy nabija budżet miliardami. Coca-Cola największym płatnikiem w Polsce

2022-07-26 14:55

Podatek cukrowy to danina, której celem jest wsparcie zdrowszych wyborów konsumentów. W maju 2022 roku wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wynosiły 144 miliony złotych - a w ciągu pięciu miesięcy aż 612 milionów złotych. Największym płatnikiem tego podatku w Polsce jest Coca Cola.

Podatek cukrowy odpowiedzią na otyłość wśród dzieci

Podatek cukrowy to stała dodatkowa opłata od słodkich napojów. Obowiązuje w Polsce od stycznia 2021 roku. Jego wprowadzenie uzasadniane było koniecznością walki z coraz bardziej powszechną otyłością u dzieci. Wśród przyczyn wspomnianej otyłości Ministerstwo Zdrowia podawało wysoki poziom popularności napojów słodzonych wśród polskich dzieci.

Polacy chętnie sięgają po napoje słodzone

Ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach. Zgodnie z danymi Eurostatu (z 2019 roku), 12 % Polaków sięgało po słodzone napoje przynajmniej raz dziennie a 43% - minimum raz w tygodniu. Po ponad 1,5 roku od momentu wprowadzenia podatku cukrowego - wpływy do budżetu z tego tytułu wyniosły prawie 2 miliardy złotych. Aż jedna czwarta tej kwoty - 500 milionów złotych - przypada na Coca Colę - amerykańskiego giganta z branży FMCG.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Coca Cola największym płatnikiem podatku cukrowego w Polsce

W maju 2022 roku wpływy z podatku cukrowego wyniosły 143 miliony 842 tysięcy złotych, w ciągu pięciu miesięcy natomiast wpłynęło 611 milionów 692 tysięcy złotych - poinformowała Agnieszka Borek z Ministerstwa Finansów. Coca Cola, która jest największym płatnikiem tego podatku w Polsce, w 2021 roku wpłaciła aż 563 miliony złotych.

"Jesteśmy bardzo dużym płatnikiem do budżetu, warto przywołać wprowadzony w 2021 roku tak zwany podatek cukrowy. Za ostatni rok wpłaciliśmy 563 mln zł z tytułu tego podatku, co stanowiło największy wpływ spośród wszystkich przedsiębiorstw w Polsce" – poinformował Jaak Mikkel, dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie.

Dodał również, że roczny wkład Coca Coli w rozwój polskiej gospodarki przekracza kwotę 3,6 miliarda złotych. "Ponieważ działamy w Polsce, współpracujemy z szeroką rzeszą partnerów, każda złotówka przychodu systemu Coca-Cola przekłada się na dodatkowe 3,8 zł, które zasila polską gospodarkę" - podsumował Mikel.

Podatek cukrowy w Polsce - na czym polega

Wpływ z podatku cukrowego w 2021 roku wynosił 1,628 mld złotych. Jest to kwota niższa niż prognozowano, wpłaty pochodzą od 839 firm - czytamy na portalu money.pl.

Podatek cukrowy jest sumą wartości stałej i zmiennej. Na litr napoju wypada 0,50 zł opłaty stałej (za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju lub za zawartość (w jakiejkolwiek ilości) co najmniej jednej substancji słodzącej oraz 0,05 zł opłaty zmiennej - za każdy gram cukrów powyżej 5 g w 100 ml napoju. Napoje, które w składzie mają kofeinę lub taurynę są objęte dodatkową opłatą w wysokości 0,10 zł (w przeliczeniu na litr napoju) - opłata nie może przekroczyć 1,20 zł w przeliczeniu na litr napoju.

Resort finansów szykuje zmiany w podatku cukrowym

Pobór opłat z tytułu podatku cukrowego jest aktualnie bardzo skomplikowany. Przyczyną jest szeroki katalog podmiotów zobowiązanych do jego opłaty - w związku z tym przygotowano zmiany w ustawie - podał resort finansów.

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym w odniesieniu do regulacji opłaty cukrowej. Jego celem jest uproszczenie poboru opłaty od środków spożywczych oraz wyeliminowanie ograniczeń i wątpliwości interpretacyjnych związanych ze stosowaniem obowiązujących przepisów - poinformowała Agnieszka Borek z Ministerstwa Finansów.

Projekt zakłada również obniżenie wysokości sankcji oraz możliwość zwrotu zapłaconej opłaty od napojów, które zostały wycofane z kraju - czytamy na money.pl.

Sonda
Czy podatek cukrowy to dobre rozwiązanie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze