Kogo stać na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/PhotoMIX-Company Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Nie ma chętnych do kupna mieszkań

Sprzedaż mieszkań drastycznie spadła. Efekt podwyżek stóp procentowych

2022-07-27 7:07

O ile rynek sprzedaży mieszkań schłodził się w wyniku podwyżek stóp procentowych, o tyle rynek najmu rozgrzewają uchodźcy z Ukrainy. Oferty szybko znikają z serwisów - pisze w środę "Puls Biznesu". Dziennik wskazuje także, że mieszkania drożeją coraz wolniej. "Po galopadzie podwyżek II kw. 2022 r. przyniósł już tylko wzrost o 16,4 proc. rok do roku - wynika z raportu serwisów Otodom i Polityka Insight" - czytamy w środowym "PB".

Sprzedaż mieszkań kuleje

Gazeta zauważa, że tempo podwyżek maleje już od dwóch kwartałów. "W IV kw. 2021 r. ceny wzrosły w ujęciu k/k o 5,2 proc., w I kw. 2022 r. już tylko o 4,6 proc., a w II - o 3,5 proc. Mieszkania wystawione na sprzedaż dłużej też dziś czekają na nabywcę" - pisze "PB".

"Czas wyświetlania ofert sprzedaży w serwisie Otodom wydłużył się przez rok o tydzień: z 57 dni w II kw. 2021 r. do 64 dni w II kw 2022 r. Największy wzrost podaży mieszkań, bo aż o 36 proc. r/r, nastąpił na rynku wtórnym wśród najnowszych lokali, wybudowanych w latach 2016-21" - mówi cytowany przez "PB" Adam Czerniak, dyrektor ds. badań w Polityce Insight.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Podwyżki stóp procentowych

Zdaniem eksperta jest to prawdopodobnie efekt wystawiania na sprzedaż lokali kupowanych spekulacyjnie. RPP od października 2021 r. do lipca br. dokonała dziesięciu podwyżek stóp procentowych w łącznej skali 640 pb, do 6,50 proc. w przypadku stopy referencyjnej. Ostatnia podwyżka wyniosła 50 pb.

Zgodnie z harmonogramem prac RPP w sierpniu nie odbędzie się posiedzenie decyzyjne Rady - posiedzenie niedecyzyjne zaplanowano na 23 sierpnia. Istnieje możliwość, że w obliczu bieżących zawirowań plan ulegnie zmianie. Kolejne posiedzenie decyzyjne zapowiedziano na środę, 7 września 2022 r.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze