Gaz

i

Autor: Shutterstock Gaz

Polacy obawiają się nadchodzącej zimy

Czy w Polsce zabraknie gazu? Ile gospodarstw domowych w Polsce ogrzewa się gazem?

2022-07-26 13:14

- Uspokajam kolegę z koalicji i wszystkich państwa - gazu nie zabraknie - stwierdziła w poniedziałek w Polsat news Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Odniosła się w ten sposób do słów posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, który ostrzegał, że w Polsce może zabraknąć gazu. Wiceminister zapewniła, że magazyny w Polsce są wypełnione w ponad 98 proc. Ile gospodarstw domowych w Polsce ogrzewa się gazem?

Panika w Niemczech. Czy starczy gazu?

- Jesteśmy w poważnej sytuacji. Już czas, żeby wszyscy to zrozumieli - powiedział w poniedziałek wieczorem minister gospodarki Niemiec Robert Habeck po tym jak rosyjski Gazprom poinformował o kolejnym ograniczeniu przesyłu gazu rurociągiem Nord Stream 1. Minister podkreślił, że Niemcy muszą ograniczyć zużycie gazu. Mówiąc o możliwych scenariuszach na zimę podkreślił, że przy niedoborach gazu najpierw mogą zostać ograniczone jego dostawy dla przemysłu, a dopiero później ucierpieć prywatne gospodarstwa lub wrażliwa infrastruktura, na przykład szpitale. - To naturalnie ogromne zmartwienie, które podzielam, że coś takiego może się zdarzyć - przyznał minister.

We wtorek ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym. Dzień wcześniej Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska krytykowała obowiązkową redukcję zużycia gazu przez państwa członkowskie. - Na to się nie możemy zgodzić. Przeciwko takim wymuszeniom będziemy protestować - stwierdziła Moskwa.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Czy w Polsce zabraknie gazu?

Polacy równie mocno obawiają się nadchodzącej zimy. Chcą wiedzieć m.in. czy nie zabraknie w ich domach gazu. Nasuwa się zatem pytanie - ile gospodarstw domowych w Polsce ogrzewa się gazem? "Na dzień 2022-07-26 złożono w systemie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków 7 455 025 deklaracji, w tym kocioł gazowy / bojler gazowy / podgrzewacz gazowy przepływowy / kominek gazowy to: 2 669 189 źródeł ciepła" - przesłała redakcji Super Biznesu Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowa Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

- Uspokajam wszystkich państwa, że gazu nie zabraknie - stwierdziła w poniedziałek w Polsat News Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska. Dodała, że magazyny w Polsce są bez mała pełne. - Nasze magazyny są wypełnione w ponad 98 proc. Gaz popłynie przez Baltic Pipe, mamy interkonektor z Litwą, mamy terminale LNG, za chwilę będziemy mieli interkonektor ze Słowacją, więc to jest zabezpieczone - powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska.

Sonda
Czy masz piecyk gazowy w łazience?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze