Węgiel

i

Autor: PGG

Węgiel za darmo

Deputat węglowy - co to jest i komu przysługuje? Kto dostanie darmowy węgiel?

2022-07-25 19:34

Polacy dużo myślą o sposobach na zaoszczędzenie na opale. Część Polaków może liczyć na wsparcie, jakim jest deputat węglowy. Prawo do bezpłatnego węgla to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. To rodzaj zobowiązania państwa wobec pracowników kopalń, jeden z warunków umowy o pracę.

Ile wynosi deputat węglowy?

Jak podaje ZUS deputat to "część wynagrodzenia za pracę dostarczona w naturze". W 1991 r. został włączony do wynagrodzenia w przedsiębiorstwie górniczym jako podstawa do naliczania emerytury. Prawo do bezpłatnego węgla to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. To rodzaj zobowiązania państwa wobec pracowników kopalń, jeden z warunków umowy o pracę.

Za podstawę ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego, przyjmuje się przeciętną średnioroczną cenę detaliczną 1000 kg węgla kamiennego z roku poprzedzającego rok. W tym roku wysokość wypłacanego ekwiwalentu za deputat węglowy to 6697,11 zł brutto, dla porównania w 2021 r. było to 6448,40 zł brutto. Deputat jest wypłacany albo w comiesięcznych ratach przy każdej wypłacie lub jednorazowo w kwietniu.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Bezpłatny węgiel - komu przysługuje?

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatrzy projekt uchwały ws. zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Wysłucha też informacji nt. sytuacji sektora energetycznego.

Według porządku obrad zamieszczonego na stronie KPRM rząd rozpatrzy we wtorek projekt uchwały Rady Ministrów ws. zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Projekt przedłożył minister infrastruktury.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

O kryzysie węglowym - teraz to już zostało tylko różaniec odmawiać - posłuchaj rozmowy z dr Bogusławem Grabowskim.

Listen to "Express Biedrzyckiej: Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym: Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać [podcast]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany