Praca

i

Autor: mat. partnera

Bezrobocie w Polsce w 2022 roku

Rekord bezrobocia w Polsce! Podano najnowsze dane

2022-07-25 15:02

Jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statycznego, bezrobocie w Polsce spadło w czerwcu 2022 roku do 4,9 proc. (względem 5,1 proc.) w maju. To najniższy odczyt od 32 lat. Co nas czeka zimą? Zdania ekspertów są podzieleni, część spodziewa się wzrostu bezrobocia, a część jego spadku.

Rekordowo niskie bezrobocie. Są najnowsze dane GUS

Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 4,9 proc. z 5,1 proc. w maju.

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu czerwca 4,9 proc. była niższa niż w maju o 0,2 pkt proc. Okazała się być ona o 1,1 pkt proc. niższa niż przed rokiem, co jest wynikiem lepszym niż w maju, kiedy stopa bezrobocia była niższa niż przed rokiem o 1,0 pkt proc.

- W najbliższych miesiącach, wraz z dalszym wchodzeniem w okres letni, bezrobocie rejestrowane będzie spadać. Lokalne minimum oczekiwane jest tu od sierpnia do października ze stopą bezrobocia prognozowaną na 4,8 proc. przy 805 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne - podano w komunikacie.

Pieniądze to nie wszystko - Rafał Baniak

Minister Marlena Maląg o bezrobociue w Polsce

- Główny Urząd Statystyczny potwierdził dziś szacunki MRiPS o historycznie niskim bezrobociu w Polsce. Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 4,9 proc. i była niższa o 0,2 proc. niż w maju. To wspaniałe informacje. Tak dobrego wyniku nie odnotowano w Polsce od 32 lat - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podkreśliła, że "praca daje poczucie godności, bezpieczeństwa, stabilizacji, możliwość realizacji swoich planów i ambicji".

- To niezmiernie ważne, by każda osoba, która chce podjąć zatrudnienie mogła znaleźć pracę. Cieszę się, że udało nam się ochronić miejsca pracy w czasie pandemii, a bezrobocie w Polsce spada nadal mimo niełatwej sytuacji geopolitycznej w naszej części świata. Kolejny raz udowadniamy, że nasz rząd potrafi szybko i adekwatnie reagować na trudne sytuacje, tak by w pierwszej kolejności ochronić polskie rodziny - dodała szefowa resortu rodziny.

Zaznaczyła, że "aż tak dobra sytuacja na rynku pracy nie jest normą w krajach europejskich". "Z szacunków Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce jest o ponad połowę niższe niż średnia dla całej Unii. Spośród krajów UE jedynie w Czechach notowany jest niższy poziom bezrobocia niż w Polsce" - podała minister.

Czy bezrobocie może wzrosnąć zimą? 

Według analityków KIG zima przyniesie sezonowe pogorszenie. W końcu grudnia 2022 stopa bezrobocia może wynieść 5,0 proc., przy liczbie zarejestrowanych bezrobotnych na poziomie 840 tys. osób.

KIG zwraca uwagę, że czerwiec zazwyczaj przynosi poprawę w statystykach bezrobocia. Jest to związane z dwoma tendencjami. Po pierwsze rozwija się odczuwalny w okresie wiosny i lata popyt na pracowników sezonowych w budownictwie, rolnictwie i usługach turystycznych. Po drugie, firmy zaczynają intensywniej zatrudniać pracowników, by móc sprostać tegorocznemu poziomowi zamówień.

Sonda
Kiedy ostatni raz szukałaś/eś pracy?

Czy będą dalsze spadki bezrobocia?

Zdaniem Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan, to historyczne minimum i spadek o 0,2 pkt proc. w porównaniu z majem.

- Rynek pracy, przez swoją odporność na obecne kryzysy, prawdopodobnie jako ostatni doświadczy nadchodzącego spowolnienia gospodarczego - ocenił.

Jak przewiduje, do końca roku zapewne stopa bezrobocia będzie spadać od 0,1 do 0,2 pkt proc. "W efekcie przełoży na koniec roku będziemy odnotowywali bezrobocie na rekordowo niskim poziomie 4,3-4,5 proc." - zaznaczył Zielonka.

Jak przypomniał, stopa bezrobocia jest jednym z wielu wskaźników kondycji rynku pracy. "Inne sugerują, że dochodzimy do pewnych granic, które ciężko będzie przekroczyć. Kończą się możliwości dalszego zwiększania zatrudnienia, szczególnie w regionach silnie zurbanizowanych. Coraz mniej pojawia się ofert pracy, jednocześnie badania ankietowe przedsiębiorców sugerują, że ci coraz rzadziej myślą o dodatkowym zatrudnieniu, czując na barkach ciężar nadchodzących miesięcy" - wskazał ekspert Konfederacji Lewiatan.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze