Emeryci wcale nie tacy biedni? Są grupy, które mają znacznie gorzej

2018-05-28 14:16

Emeryci, co roku w marcu otrzymują waloryzację swoich świadczeń. Na ogół słyszy się wówczas o groszowych podwyżkach dla najbiedniejszych seniorów. Jak jednak pokazują najnowsze badania Głównego Urzędu Statystycznego, emeryci nie należą do najbiedniejszej grupy społecznej w Polsce - wręcz przeciwnie. W gorszej sytuacji są np. rolnicy i pracownicy najemni.

Ale czy na pewno emeryci mają mniejsze dochody niż przeciętny Polak? Od lat przeczą temu dane GUS. Według najnowszego raportu „Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 r." przeciętny mieszkaniec „emeryckiego" gospodarstwa domowego ma do dyspozycji 1,63 tys. zł miesięcznie (z tego 87 proc. pochodzi z emerytury, a 9 proc. z pracy najemnej). Mało? Chyba nie, skoro na przeciętnego Polaka przypada o 32 zł mniej.

Zobacz też: Najbogatsi emeryci w Sejmie. Ci posłowie mają więcej niż Kaczyński [GALERIA]

W gospodarstwach osób, gdzie zarobki przynoszą do domu pracownicy najemni (zatrudnieni u kogoś) na osobę przypada 1 608 zł miesięcznie (o 22 zł mniej niż u emerytów), w rolniczych 1 576 zł (o 55 zł mniej), a u rencistów 1296 zł (o 334 zł mniej) - wylicza Money.pl.

Sprawdź również: Kaczyński i jego ogromna emerytura. Nie uwierzysz, ile ZUS płaci prezesowi PiS

Jak czytamy w serwisie, lepiej niż emeryci - i to dużo lepiej - mają tylko pracujący na własny rachunek, czyli przedsiębiorcy indywidualni - dysponują średnio 1919 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie domowym. Jednak jest to w społeczeństwie dość wąska grupa.

 

Źródło: Money.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze