seniorzy

i

Autor: ART SERVICE (2), SHUTTERSTOCK seniorzy

Świadczenia emerytalne

Emerytury stażowe pogrzebane? PiS je obiecał, ale nie dotrzyma słowa

2023-02-13 9:25

Wraca temat emerytur stażowych. Politycy Porozumienia skierowali interpelację do ministra rodziny i polityki społecznej w tej kwestii. - Każda zmiana w systemie emerytalnym niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe i dotyczy milionów osób, wszelkie nowe rozwiązania w tej mierze muszą być dokładnie przeanalizowane - przekonuje Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej w piśmie z 7 lutego, do którego dotarł portal money.pl.

Co z emeryturami stażowymi?

O jednej z najważniejszych przedwyborczych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy przypominają politycy Porozumienia w skierowanej do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej interpelacji. Głos w tej sprawie zabrał wiceszef resortu Stanisław Szwed. - Kwestia emerytur stażowych wymaga bardzo dokładnych analiz skutków (przede wszystkim finansowych, gospodarczych i społecznych), jakie by taka zmiana spowodowała - tłumaczy szef resortu w piśmie z 7 lutego, które widział money.pl.

W Sejmie już od dawna czekają dwa projekty ws. emerytur stażowych. Projekt Solidarności, pod którym zebrano 235 tys. podpisów, złożono 30 września 2021 roku. W grudniu swój projekt złożył prezydent Andrzej Duda. Jak podaje portal money.pl wiceminister Szwed w piśmie, które jest odpowiedzią na interpelację posłów Porozumienia, daje do zrozumienia, skąd taka zwłoka, pomimo tego, że większość w Sejmie należy do Zjednoczonej Prawicy. - Dotychczas jednak nie zdecydowano się na wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, ponieważ sposób obliczania emerytury w sposób istotny przekłada się na wysokość świadczenia, a tym samym zachęca ubezpieczonych do jak najdłuższej aktywności zawodowej i opóźniania decyzji przejścia na emeryturę - przekonuje wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany