Facebook śledził konkurencję, w tym popularną aplikację
Jak podaje serwis TechCrunch Sąd w Kalifornii ujawnił dokumenty o projekcie "Ghostbusters" z 2016 roku, którym celem było przechwycenie informacji przekazywanych przez użytkowników Snapchat do jej serwerów. Nazwa wzięła się z loga Snapchata, którym jest "duszek". Celem Mety było zrozumienie zachowania użytkowników aplikacji oraz zdobyciu przewagi konkurencyjnej Facebooka nad Snapchatem.
- Biorąc pod uwagę, jak szybko się rozwijają, ważne wydaje się znalezienie nowego sposobu na uzyskanie wiarygodnych danych analitycznych na ich temat. Być może będziemy musieli wykonać panele lub napisać niestandardowe oprogramowanie. Powinniście dowiedzieć się, jak to zrobić - miał napisać w wewnętrznej wiadomości (ujawnionej w dokumentach) Mark Zuckerberg.
Szpiegujące oprogramowanie od Facebooka
Jak podaje Tech Crunch w celu zdobycia informacji, miało zostać wykorzystane oprogramowanie należące do Mety Onavo. Pracownicy mieli przygotować zestawy instalowane na urządzeniach z Androidem i iOS, które miały przechwytywać ruch w określonych subdomenach.
W efekcie Onavo miało odczytywać cały ruch sieciowy z urządzenia, a następnie przekazywać dane do Mety. O zastosowaniu śledzącego oprogramowania bez skrępowania pisano w wewnętrznych mailach Mety. Wspomniano również o śledzeniu w ten sposób ruchu z Amazona czy YouTube.
Jak wynika z danych z 2023 roku, liczba aktywnych użytkowników Snapchata w Polsce wynosi 6,1 mln.
Polecany artykuł: