Znamy nowych sejmowych kandydatów do RPP. Posłanka Gabriela Masłowska została zgłoszona przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, a Jakub Borowski przez grupę posłów Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska.
Jak czytamy w sejmowych dokumentach, Gabriela Masłowska urodziła się 27 czerwca 1950 r. w Batorzu. Po ukończeniu Technikum Ekonomicznego podjęła studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując w 1974 r tytuł magistra z zakresu problematyki rozwoju regionalnego. W latach 1974 – 1976 była asystentem w Instytucie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
- Nieprzerwanie od 2022 roku pracuje w Komisji Finansów Publicznych, a w VIII i IX kadencji jako zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Była członkiem Komisji Rolnictwa, Komisji Infrastruktury i Komisji Zdrowia (do chwili obecnej) oraz wielu podkomisji w tym ds. monitorowania systemu podatkowego i instytucji finansowych. Przynależała do wielu zespołów parlamentarnych, w bieżącej kadencji Sejmu jest przewodniczącą Zespołu ds. Trójmorza. Szczególnym przedmiotem aktywności poselskiej była i jest polityka pieniężna, rynek kapitałowy i system finansowy oraz zagadnienia związane ze spółdzielczością. W kwestii spółdzielczości występowała dwukrotnie w Trybunale Konstytucyjnym, co miało zasadnicze znaczenie dla korzystnych przekształceń własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych - napisano na stronie Sejmu.
Masłowska prowadzi badania dotyczące funkcjonowania strefy Euro. . Uzyskane wyniki badań zostały zawarte w około stu wystąpieniach parlamentarnych dotyczących polityki monetarnej i rynku kapitałowego oraz publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym: Makroekonomia gospodarki rynkowej, ABC rynku kapitałowego, O zachowanie suwerenności monetarnej Polski. - Zarówno wykształcenie, wyróżniająca wiedza z zakresu finansów oraz bogate doświadczenie zawodowe utwierdza w przekonaniu, że Pani Gabriela Masłowska jest dobrym kandydatem na członka Rady Polityki Pieniężnej - czytamy.
Jakub Borowski jest doktorem nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zakresie e polityki pieniężnej i integracji monetarnej. Urodził się 11 maja 1974 r. w Warszawie. Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych poświęconych polityce pieniężnej i integracji monetarnej. Zainteresowania naukowe dr. Jakuba Borowskiego dotyczą skuteczności polityki pieniężnej jako narzędzia stabilizowania koniunktury oraz długofalowych efektów integracji monetarnej. - Przebieg kariery zawodowej dr. Jakuba Borowskiego, w tym doświadczenie zdobyte w Narodowym Banku Polskim i sektorze bankowym, a także jego znaczący dorobek naukowy dotyczący zagadnień związanych z polityką pieniężną i integracją walutową wskazują, że jest on specjalistą z zakresu finansów ze specjalizacją w zakresie polityki monetarnej. W konsekwencji, dr Jakub Borowski jest osobą doskonale przygotowaną do pełnienia funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej - napisano w druku dot. jego kandydatury.
Obecnym członkom Rady Polityki Pieniężnej z ramienia Sejmu kadencja kończy się odpowiednio: Grażynie Ancyparowicz - 9 lutego, Erykowi Łonowi - 9 lutego, Jerzemu Żyżyńskiemu - 30 marca.