Jarosław Szymczyk

i

Autor: East News

Emerytura policjanta

Szymczyk może już skończyć służbę. Sprawdź, jaka emerytura go czeka!

2022-12-21 11:57

Emerytura dla policjantów wstępujących do służby od 2013 r. wynosi 60 proc. średniej pensji wyliczonej z 10 kolejnych wybranych przez funkcjonariusza lat, za 25 lat pracy. Istnieje też możliwość otrzymania dodatku pielęgnacyjnego. Przyznaje się go policjantowi na podstawie orzeczenia lekarskiego, a jak wiadomo komendant miał wypadek w pracy. Szymczyk służbę rozpoczął w 1990 r., zatem jest już w mundurowym wieku emerytalnym. Przez lata pełnił wysokie stanowiska w policji, w których są niemałe zarobki, stąd może liczyć na sutą emeryturę. Ile może dostać Komendant Główny Policji?

Jak zmieniały się przepisy w sprawie policyjnych emerytur?

Jak informuje Business Insider, na przestrzeni lat zasady emerytury służb mundurowych ulegały zmianom. Przed 2013 r. policjant mógł przejść na emeryturę po zaledwie 15 latach służby. W wyniku zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2013, przywilej odejścia po 15 latach przysługuje wyłącznie funkcjonariuszom będącym w służbie do końca 2012 r. W lipcu 2019 r. zasady ponownie uległy transformacjom, w wyniku czego nie obowiązuje wiek emerytalny. Funkcjonariusze, którzy rozpoczęli służbę po 2013 r., mogą odejść po przepracowaniu 25 lat, bez względu na to, ile lat będą mieć.

"Jeśli funkcjonariusze, zatrudnieni przed rokiem 2013, odejdą z pracy po 15 latach, otrzymają emeryturę w wysokości 40 proc. ostatniej wypłaconej pensji. Natomiast każdy dodatkowy rok służby oznacza świadczenie wyższe o 2,6 proc. ostatniej wypłaty. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. ostatniej otrzymanej pensji"-czytamy na stronie portalu.

Na jaką może liczyć emeryturę generał Jarosław Szymczyk?

Wiadomo, że obecny główny komendant policji pełnił w poprzednich latach wysokie funkcje. Był m.in. Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie, zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, I zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach jak również Komendantem Wojewódzkim Policji w Kielcach. Generał Szymczyk służbę w policji pełni od 1990 r., a więc 32 lata temu, zatem spokojnie może już przejść na emeryturę. 

Na podstawie danych publikowanych przez portal policja.pl, wiemy że komendant powiatowy zarabia średnio – 9.135 zł, komendant wojewódzki – 11.704 zł, zastępca komendanta głównego – 16.462 zł, a komendant główny Policji – 17.865 zł. 

Zatem biorąc pod uwagę takie zarobki i ww. zasady można przypuszczać, że generał może liczyć na co najmniej 10 tys. zł emerytury, w zależności jeszcze od tego, które lata wybierze pod kątem najkorzystniejszych w zarobkach.  

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Czy komendant policji powinien ponieść konsekwencje, jeśli potwierdzi się, że był odpowiedzialny za wybuch?

Komendant Szymczyk opowiada bzdury? Współtwórca GROM nie szczędzi gorzkich słów!

Posłuchaj, jak komentuje sprawę odpalenia granatnika na komendzie!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze