JAROSŁAW SZYMCZYK

i

Autor: Katarzyna Zaremba JAROSLAW SZYMCZYK

Zarobki gen. Szymczyka

Ile zarabia Komendant Główny Policji? Wystrzałowa pensja generała Szymczyka

2022-12-19 6:33

Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk stał się sławny na cały świat. Nie zasłynął jednak ze spektakularnych sukcesów, ale przez wypadek z użyciem granatnika podarowanego mu przez Ukraińców. Można się zastanawiać, jak osoba na wysokim stanowisku w policji, która przynajmniej teoretycznie powinna umieć obchodzić się z bronią i mieć świadomość o ewentualnym zagrożeniu, odpaliła granatnik, w dodatku w Komendzie Głównej Policji. My jednak nie będziemy oceniać pechowca oraz jakości testów (nie tylko fizycznych) przy przyjmowaniu do policji i powołań na wysokie stanowiska w tej formacji. Sprawdziliśmy za to, ile zarabia osoba na jego stanowisku i ile zarabiają podlegli mu funkcjonariusze?

Od kursanta do dyżurnego. Czy policjanci zarabiają dużo?

O zarobkach policjantów możemy dowiedzieć się u źródła, na stronie policja.pl. Jak czytamy pensja mundurowych, to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień. Policjant dostaje ponadto mundurówkę, nagrodę roczną – tzw. trzynastkę, a także świadczenia w ramach systemu socjalnego. Sporo tego. Na jakie kwoty przekładają się te rubryki w tabelce wynagrodzenia policjanta?

Kursant zarabia podczas szkolenia podstawowego, miesięcznie „na rękę” średnio 3.539 zł – ma on zapewnione na czas kursu zakwaterowanie i wyżywienie. Po zakończeniu  Po zakończeniu szkolenia kursant zostaje mianowany policjantem w 2. grupie zaszeregowania, a jego zarobki rosną średnio o 934 zł do kwoty 4.473 zł. Wraz z nabywanym doświadczeniem i pokonywaniem kolejnych szczebli zawodowych rośnie także uposażenie.

I tak na stanowisku referenta (3. grupa) średnia miesięczna pensja wynosi 4.708 zł, a na stanowisku dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego (4. grupa) – średnio 4.908 zł. W 5 grupie najwięcej osób zatrudnionych jest na etacie detektywa i asystenta ze średnim uposażeniem 5.320 zł. Szóstą grupę zaszeregowania stanowią policjanci zajmujący stanowiska miedzy innymi dyżurnego i specjalisty – średnie miesięczne zarobki w tym przypadku wynoszą 5.887 zł.

A ile zarabia generał Szymczyk i kadra zarządzająca?

Dalej na stronie dowiadujemy się, że wśród osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla w 7 grupie zaszeregowania (gdzie najliczniejszą grupę stanowią kierownicy referatów) pełni służbę 981 osób (1 proc. ogółu) – miesięcznie zarabiają średnio „na rękę” 6.048 zł.

W 8 grupie zaszeregowania pozostaje powyżej 4,1 tys. policjantów (4,2 proc. ogółu) ze średnim uposażeniem 6.319 zł. W 9 grupie zaszeregowania z najczęściej występującym stanowiskiem eksperta, zatrudnionych jest ponad 6 tys. funkcjonariuszy (6,1 proc. ogółu) ze średnim uposażeniem 6.910 zł. Ponadto dla porównania komendant powiatowy zarabia średnio – 9.135 zł, komendant wojewódzki – 11.704 zł, zastępca komendanta głównego – 16.462 zł, a komendant główny Policji – 17.865 zł.

Kim jest pechowy Komendant Główny Policji?

Tu również z pomocą przychodzi nam ww. strona. Otóż jak się okazuje, komendant główny Szymczyk ma bogate wykształcenie.  Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Na początku 2016 r. uzyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Urodził się w 1970 r., a służbę w policji pełni od 1990 r.

W policji był m.in. 

  • Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie,
  • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach,
  • I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach,
  • Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach,

aż został w 2016 r. powołany na Komendanta Głównego. 

Źródło: policja.pl

Sonda
Zarobki policjantów są:
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Najnowsze