Podwyżki cen alkoholu i papierosów! Zobacz, ile zdrożeją te produkty

2019-11-14 14:03 KaJa
Papierosy
Autor: Getty Images

Rząd ponownie sięgnie do kieszeni Polaków, przyjęto bowiem projekt, który zakłada podwyżkę akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe. Wzrost cen nie będzie, jak zapowiadano, na poziomie 3 proc. a aż 10 proc. Oznacza to spore podwyżki zarówno alkoholi jak i papierosów. Dzięki tej zmianie w 2020 roku budżet zyska ok. 1,7 mld zł, a wielu Polaków czeka przymusowe rzucanie palenia i ograniczanie spożycia alkoholu.

- Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie . (…) Ostatnia zmiana stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc. Proponowana zmiana podwyższa stawki akcyzy o 10 proc. - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Według zapowiedzi z lipca 2019 roku rząd planował podwyżki akcyzy już od dłuższego czasu. Nikt nie przewidywał jednak, że będą one tak wysokie. 10 proc. podniesienie akcyzy oznacza zauważalny wzrost cen alkoholi jak w wyrobów tytoniowych.

Czytaj również: Korzystasz z produktów finansowych? To znaczy, że masz większą wiedzę

Z uzasadnienia projektu wynika, że półlitrowa butelka wódki o mocy 40 proc. podrożeje o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł), piwo zaś średnio o około 5/6 groszy, za wino zapłacimy około 15 groszy więcej. Zmiana nie obejmuje cydru i perry o mocy alkoholowej do 5 proc. objętości. Podwyżki obejmą również wyroby tytoniowe. Paczka papierosów podrożeje przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł. Z podwyżek wyłączone są papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r.

Rząd chce podnieść akcyzę na papierosy i alkohol. Podwyższają akcyzę,a za chwilę za pewne będą jeszcze podwyżki za prąd - mówi rzecznik PO Jan Grabiec
Najnowsze