Wybierz studia, które ustawią Ci karierę! Praktyczne Finanse i Rachunkowość w WSEI

i

Autor: brak danych Wybierz studia, które ustawią Ci karierę! Praktyczne Finanse i Rachunkowość w WSEI

Korzystasz z produktów finansowych? To znaczy, że masz większą wiedzę

2019-11-14 12:47

Polacy, którzy posiadają konto w banku, odpowiedzieli prawidłowo na 60 proc. pytań więcej niż nieubankowieni w teście wiedzy finansowej przeprowadzonym dla platformy Kapitalni.org przez firmę Maison&Partners. Osoby, które korzystają z bardziej skomplikowanych produktów finansowych niż konto bankowe i mają potrzebę douczenia się na ich temat, uzyskują jeszcze wyższe noty.

Po raz trzeci platforma edukacyjna Kapitalni.org przeprowadziła egzamin z finansów w ramach badania "Wiedza finansowa Polaków". Wyniki testu wiedzy finansowej nie nastrajają optymistycznie. Wśród badanych osób wyróżnia się grupa, która uzyskała wyższe noty.

Wyniki, które przejdą do historii! PZU podsumowuje trzy kwartały 2019

Polacy, którzy korzystają z konta w banku, uzyskali lepsze odpowiedzi we wszystkich blokach tematycznych testu: pożyczki, kredyty i zadłużenia, gospodarowanie budżetem domowym, oszczędzanie oraz ochrona danych osobowych. Tylko w przypadku 3 na 27 pytań właściciele kont bankowych wypadli gorzej niż osoby, które ich nie mają.

- Wyniki testu pokazują, że wiedza finansowa silnie wiąże się z zachowaniami finansowymi. Korzystniej wypadają właściciele kont bankowych – udzielają średnio ponad 60 proc. więcej prawidłowych odpowiedzi. Z badań wynika, że Polacy, którzy częściej płacą kartą uzyskali średnio 16,4 punktów w przeciwieństwie do używających częściej gotówki – ich wynik to tylko 11,44 punktów. Średnio zdobyliśmy 13,33 punktów na 27 pytań – mówi Agnieszka Szczepanik, dyrektor ds. edukacji w Wonga Polska, która odpowiada za rozwój platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

Korzystam z produktów finansowych, czyli znam swoje prawa

Odsetek osób, które potrafią udzielić odpowiedzi na pytania o prawa konsumenta w przypadku odmownego rozpatrzenia wniosku kredytowego, wzrasta wśród posiadaczy kont bankowych i kart płatniczych. Tylko 20 proc. respondentów, którzy nie mają kont w banku, poradziło sobie z tym pytaniem. Wśród właścicieli kont odsetek prawidłowych odpowiedzi wzrósł do 39 proc.

W innych pytaniach, np. o prawo składania reklamacji na dodatkowe opłaty od kredytu niezgodne z umową, różnica poprawnych odpowiedzi udzielanych przez nieubankowionych a ubankowionych respondentów jest nawet większa – wzrasta z 20 do 56 proc.

Inwestycje – wyższy stopień finansowego wtajemniczenia

Polacy, którzy korzystają z produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych, wypadają w teście wiedzy finansowej jeszcze lepiej niż posiadacze kont bankowych i kart płatniczych.

Osoby, które miały kontakt z produktami inwestycyjnymi wiedzą więcej niż posiadacze kont bankowych – aż w 18 na 27 pytań wzrósł odsetek prawidłowych odpowiedzi, gdy odpowiadali zainteresowani inwestowaniem. Różnica jest większa w przypadku właścicieli kont i produktów oszczędnościowych. Ci ostatni lepiej wypadli aż w 20 na 27 pytań niż osoby z kontem w banku.

- Posiadanie konta bankowego nie jest w Polsce niczym nadzwyczajnym. Mamy otwartych ponad 33 mln rachunków w bankach. Polacy, którzy posiadają konto bankowe i płacą częściej kartą osiągają lepszy wynik w teście wiedzy finansowej. Jednak jeszcze lepszy od nich uzyskali właściciele produktów inwestycyjnych i oszczędnościowych. Wniosek, który nasuwa się z badań, jest taki: Polacy, którzy korzystają z bardziej zaawansowanych produktów finansowych, np. z inwestycyjnych i oszczędnościowych, mają wyższy ogólny poziom wiedzy finansowej niż osoby, które w ogóle nie korzystają z produktów finansowych lub korzystają z mniej skomplikowanych, takich jak konto w banku, czy karta płatnicza. Większa wiedza z zakresu finansów procentuje, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo korzystania z usług finansowych i tym samym finansowe bezpieczeństwo – mówi Agnieszka Szczepanik.

Co to limit 30-krotności ZUS? Kogo dotkną zmiany?

Źródło: materiały praasowe

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze