Grillowa drożyzna? Zobacz tanie przepisy na grilla

i

Autor: SHUTTERSTOCK Ceny produktów na grilla mogą w tym roku zaskoczyć

Grillowa drożyzna? Wypróbuj tanie przepisy na grilla

2022-05-01 9:11

Majówka 2022 będzie droższa od ubiegłorocznej. Nie trzeba do tego specjalnych analiz, wystarczy codzienna wizyta w sklepie. O ile dokładnie zdrożały grillowe produkty? Ile więcej zapłacimy za udanego grilla? Specjalnie dla ciebie sprawdziliśmy ceny najpopularniejszych artykułów spożywczych na grilla i przygotowaliśmy GALERIĘ tanich przepisów

Wielka majówka to czas grillowania. Trudno sobie wyobrazić majowy wypoczynek bez uroków jedzenia pod gołym niebem. Dlatego tak istotne jest pytanie, o ile zdrożały produkty na grilla? 

Wybraliśmy kilka najpopularniejszych produktów grillowych i porównaliśmy ich tegoroczne ceny z cenami artykułów spożywczych w tym samym okresie roku ubiegłego. Niestety porównanie wypada źle.

W Polsce najpopularniejsze na grilla są kiełbasa śląska, karkówka oraz filet z piersi kurczaka. Nie wyobrażamy sobie jednak grilla bez warzyw z których przygotowujemy sałatki. Oczywiście grillowa uczta nie może obyć się bez sosów. Sprawdźmy zatem, jak zdrożały grillowe produkty. 

O ile droższa jest kiełbasa śląska?

Na grilla najczęściej kupujemy kiełbasę. Jest najłatwiejsza w przygotowaniu. Prym wiedzie kiełbasa śląska. W ciągu roku kilogram tego gatunku kiełbasy zdrożał ponad 3 zł! Jak podaje raport aplikacji PanParagon w zeszłym roku średnia cena za kilogram kiełbasy śląskiej wynosiła 18.39 zł. W tym roku średnia cena na paragonie za ten sam produkt o takiej samej wadze wynosi już 21,51 zł. Różnica to aż 3,12 zł!

Co ciekawe cena kaszanki, zazwyczaj najtańszego produktu grillowego, dogania cenę kiełbasy. Koszt kilograma kaszanki waha się od około 16 zł w popularnych sieciówkach, do 26 zł za luksusowy produkt rzemieślniczy. 

Jeśli już kupiłaś/kupiłeś tę droższą kiełbasę oraz kaszankę, to w pełni zasługują na to, by je odpowiednio przygotować. Zobacz w GALERII pod artykułem, jak przygotować kiełbasę w glazurze oraz jabłka nadziewane kaszanką. 

Jak droga jest karkówka wieprzowa?

Cena kilograma karkówki wieprzowej to dzisiaj koszt około 25 zł. Choć zdarzają się promocyjne oferty, w których kilogram mięsa to zaledwie 9,99 zł/kg przy zakupie kilku kilogramów. 

Koniecznie wypróbuj przepis na grillowaną karkówkę w ziołach. Przewiń ekran w dół i zajrzyj do GALERII pod artykułem. 

O ile zdrożała pierś z kurczaka?

Filet z piersi kurczaka do niedawna bił rekordy popularności. Był tani. Można go było zgrillować szybciej niż kotlet wieprzowy. Do tego jest smaczny i niskokaloryczny. Dzisiaj cena kilograma wyfiletowanych piersi kurczaka osiąga cenę karkówki, czyli około 25 zł. Wzrost cen to efekt agresji Rosji na Ukrainę. Wzrosła cena zbóż przeznaczanych na paszę, tym samy drób stał się droższy. 

Droższy filet zasługuje na odpowiednie przyrządzenie. Zobacz koniecznie GALERIĘ z przepisem na szaszłyk z piersi kurczaka. 

Jak drogie są w tym roku popularne warzywa?

Ceny popularnych warzyw takich jak kapusta, cebula, marchew, ogórki, czy pomidory najbardziej wzrosły na początku roku. Średnio zdrożały o 13,6 proc. Jednak ich cena nadal rośnie. Droga jest zarówno kapusta biała, czerwona, jak i pekińska. Oznacza to, że nasze ulubione grillowe sałatki z kapusty będą w tym roku niestety droższe. Na przednówku drogie są również warzywa szklarniowe: pomidory i ogórki. Również cena warzyw importowanych jest wyższa. 

Ile kosztuje ulubiony sos Polaków? 

Ulubionym sosem Polaków od lat jest ketchup. Popularna kiedyś musztarda ma więcej zwolenników jedynie wśród starszego pokolenia. Ketchup pasuje zarówno do mięs i wędlin, jak i do dań wegańskich. Można go również użyć do glazurowania grillowanych specjałów. Na szczęście cena ketchupu niewiele wzrosła. W kwietniu 2021 średnia cena za jeden ketchup wynosiła 4,29 zł, natomiast w kwietniu 2022 koszt za tego typu produkt wzrósł o 40 groszy. Warto kupować duże opakowania. Wtedy pomidorowy sos jest dużo tańszy. 

Zobacz także: Czy tegoroczna majówka będzie droższa? Skandaliczny wzrost cen

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy wybór sprawdzonych przepisów na grilla do przygotowania z tanich i łatwo dostępnych produktów. A jeśli pogoda zawiodła, to zobacz koniecznie Jak grillować w piekarniku

Zobacz galerię PRZEPISÓW NA GRILLA

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze