Majówka 2022 - grillowanie

i

Autor: Pixabay.com/kaboompics (Pixabay License)

Czy tegoroczna majówka będzie droższa? Skandaliczny wzrost cen

2022-04-28 11:42

Czy tegoroczna majówka będzie droższa od tej w poprzednim roku? A jeśli tak, to o ile? Jaka jest różnica w kosztach? Na te pytania spróbowali odpowiedzieć eksperci z aplikacji PanParagon. Sprawdzili ceny trzech najczęściej kupowanych produktów majówkowych w 2021 i 2022 roku: paliwa, kiełbasy śląskiej i ketchupu. Wnioski są szokujące

Wielka majówka to czas wyjazdów i grillowania. Dlatego do analizy wzrostu cen eksperci wybrali trzy produkty, które mają znaczący wpływ na koszt majówkowego wypoczynku. Są to paliwo, mięso i ketchup. Ponieważ kategoria mięsa jest bardzo obszerna w raporcie uwzględniono najpopularniejszą wędlinę na grilla - kiełbasę śląską. Dane do analizy pochodzą z aplikacji do przechowywania paragonów PanParagon, z której korzysta 200 tysięcy użytkowników miesięcznie.

O ile zdrożały paliwa, kiełbasa i ulubiony sos rodaków? Czytaj dalej.

O ile podrożało paliwo?

Od agresji Rosji na Ukrainę ceny paliw to temat numer jeden. Po chwilowej panice ceny dynamicznie poszybowały w górę, by ostatecznie ustabilizować się na wysokim poziomie. Najwięcej za paliwo zapłacą właściciele samochodów z silnikiem Diesla. W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego cena oleju napędowego wzrosła aż o 1,86 zł na jednym litrze. Cena litra benzyny 95 wzrosła o 1,13 zł. Natomiast cena gazu jest wyższa o 1,08 zł. 

Eksperci wyliczyli, że przy tegorocznych cenach (7,11 zł/1 litr) wybierając się na wycieczkę do miejsca położonego dalej o 300 km, przy założeniu, że samochód napędzany silnikiem Diesla spala średnio 7 l na 100 km zapłacimy w tym roku o 37 zł więcej niż w roku poprzednim. Licząc wyjazd z trasą powrotną sam przejazd będzie droższy o 74 zł w porównaniu do 2021 roku. Dla aut, w których spalanie jest większe, koszty automatycznie idą w górę.

Średnia ceny paliw.  Majówka 2021 vs majówka 2022

i

Autor: SE Średnia ceny paliw. Majówka 2021 vs majówka 2022

O ile podrożała kiełbasa?

Nie uwierzycie, ale ponad 3 zł na kilogramie! Na grilla Polacy najczęściej kupują kiełbasę śląską. Okazuje się, że w zeszłym roku średnia cena za kilogram kiełbasy śląskiej wynosiła 18.39 zł. W tym roku średnia cena na paragonie za ten sam produkt o takiej samej wadze wynosi już 21,51 zł. Różnica wynosi zatem aż 3,12 zł!

Średnia cena kiełbasy śląskie.j  Majówka 2021 vs majówka 2022

i

Autor: SE Średnia cena kiełbasy śląskiej. Majówka 2021 vs majówka 2022

O ile droższy jest sos do grilla?

Nie da się ukryć, że od lat ulubionym sosem Polaków jest ketchup. Ten uniwersalny dodatek pasuje do grillowanym mięs i wędlin, ale także do dań wegańskich. Niestety  nie mamy dobrych wieści. Cena ketchupu również wzrosła. Jednak różnica cenowa nie jest aż tak imponująca jak w przypadku paliwa czy kiełbasy śląskiej. W kwietniu 2021 średnia cena za jeden ketchup wynosiła 4,29 zł natomiast w kwietniu 2022 koszt za tego typu produkt wzrósł o 40 groszy.

Średnia cena ketchupu.  Majówka 2021 vs majówka 2022

i

Autor: SE Średnia cena ketchupu. Majówka 2021 vs majówka 2022

– Choć na wyjazd majowy składają się również inne czynniki to jednak we wszystkich przytoczonych przykładach cena poszła w górę. Potwierdzają to nie tylko subiektywne odczucia konsumentów, a także twarde dane pochodzące z paragonów naszych użytkowników. W niektórych przypadkach wzrost cen jest szokujący, czego przykładem jest chociażby gaz: tutaj koszty podróży zwiększyły się aż o 42 proc. na przestrzeni zaledwie jednego roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji zakupowej PanParagon.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze