Ikea w Rosji

i

Autor: AP IKEA zawiesiła działalność w Rosji

IKEA zawiesiła działalność w Rosji. Pracownicy dostaną pensje, ale jest haczyk

2022-05-10 12:52

Sieć Ikea zdecydowała o przedłużeniu okresu wypłacania pensji swoim rosyjskim pracownikom - ujawnia przedstawicielka sieci w rozmowie z agencją Reuters. Pierwotnie miały one być wypłacane przez trzy miesiące, ale okres ten wydłużono do pół roku. Ikea zawiesiła działalność w Rosji po napaści kraju na Ukrainę. Po wybuchu wojny na Ukrainę wiele sieci handlowych zawiesiło lub znacznie ograniczyło swą działalność w Rosji albo zupełnie wycofało się z rynku rosyjskiego. Wielu konsumentów zbojkotowało te sieci, które takich kroków nie podjęły.

IKEA zawiesiła działalność w Rosji. Co z pracownikami?

Tolga Oncu z Ingka Group ujawniła w wywiadzie dla Reutersa, że IKEA „zdołała przedłużyć” okres wypłacania wynagrodzeń blisko 15 tys. rosyjskich pracowników sieci o trzy miesiące, do sierpnia 2022 r. Zaznaczyła jednocześnie, że wynagrodzenia mogą być wypłacane także w późniejszym okresie. Niewielka część pracowników nadal znajduje zatrudnienie, m.in. przy obsłudze zwrotów i reklamacji - podają wiadomoscihandlowe.pl. Jak podaje portal, przedstawicielka sieci nie ujawniła, w jaki sposób zamierza płacić rosyjskim pracownikom w rublach, zapewniła jednak, że w tym celu wykorzystane zostaną miejscowe aktywa firmy, a sankcje nałożone na Rosję nie zostaną złamane. Menedżerka IKEI odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy spółka rozważa całkowite wycofanie się z rynku rosyjskiego.

EKG 2022: Zbigniew Jagiełło

IKEA zarządza w Rosji siecią franczyzową 17 marketów meblowych, ma tam centrum dystrybucyjne, prowadzi trzy fabryki, zatrudniające łącznie ok. 2,5 tys. osób. Grupa Ingka ma ponadto w Rosji 14 galerii handlowych Mega, które wciąż normalnie funkcjonują. Przypomnijmy, że 3 marca 2022 r., w tydzień po agresji Rosji na Ukrainę, szwedzki gigant meblowy poinformował, że ogranicza swoją działalność w Rosji i Białorusi niemal do zera.

Sonda
Lubisz robić zakupy w sklepach IKEA?
Najnowsze