Prezenty świąteczne będą nas kosztować fortunę! Wiemy, ile Polacy przeznaczą na bliskich

2021-12-16 7:32
Prezenty świąteczne będą nas kosztować fortunę! Wiemy, ile Polacy przeznaczą na bliskich. Aż mamy zawroty głowy
Autor: Pixabay Prezenty świąteczne będą nas kosztować fortunę! Wiemy, ile Polacy przeznaczą na bliskich. Aż mamy zawroty głowy

Święta już za pasem, wiele osób zawczasu zrobiło świąteczne zakupy, niektórzy będą dopiero na nie ruszać. Pozostaje pytanie, ile wydać na prezenty? Zwłaszcza, że rok 2021 nie był zbyt łaskawy dla portfeli Polaków, wysokie ceny benzyny, energii, czy żywności znacznie uszczupliły domowe budżety. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research i Grupę Blix dla PAP, 2/3 Polaków wyda 50-100 zł na osobę. Podarunki dadzą średnio trzem-czterem osobom.

Ile wydać na prezenty świąteczne? Polacy dadzą ok. 50-100 zł na osobę

Z badania przekazanego PAP wynika, że 29 proc. Polaków zamierza przygotować prezenty świąteczne średnio dla czterech-pięciu osób. Z kolei co piąty pytany obdaruje sześciu-siedmiu bliskich. Podobny odsetek pytanych wskazało na dwie-trzy osoby do obdarowania, natomiast 15 proc. respondentów przygotuje podarunki dla więcej niż 10 osób. Co dziesiąty Polak zadeklarował osiem-dziewięć osób do obdarowania, 2 proc. chce wręczyć upominek jednej osobie, a tylko 1 proc. Polaków nie kultywuje tej tradycji.

ZOBACZ: Nie będzie prezentów na gwiazdkę? Poważne problemy dostawców

Jak zaznaczył Krzysztof Łuczak z Grupy Blix, typowe polskie gospodarstwo domowe zamieszkują średnio trzy osoby. Polacy planują zatem dać prezenty swoim domownikom oraz bliskim, z którymi spotkają się w Wigilię lub w same święta.

Sprawdź: Czy Wigilia 2021 będzie wolna od pracy? [24.12.2021]

Łuczak wskazał, że w badaniu respondenci zadeklarowali też kwoty, jakie przeznaczą na prezenty dla jednej osoby. "43 proc. wyda na świąteczny upominek od 50 do 100 zł, co czwarty zadeklarował przedział 101-200 zł na pojedynczy prezent, a 17 proc. pytanych zadeklarowała kwotę do 50 zł. 4 proc. respondentów jeszcze nie wie, ile pieniędzy przeznaczy na ten cel. Tylko 2 proc. Polaków deklaruje kwotę wyższą niż 500 zł na osobę" - podał ekspert.

W tym roku Polacy wydadzą mniej pieniędzy

Jak zaznaczył, porównując tegoroczne i ubiegłoroczne deklaracje konsumentów, można zauważyć, że największy spadek dotyczy kwoty 51-100 zł. "W zeszłym roku 47 proc. Polaków chciało tyle wydać na prezent, w tym – 43 proc. W tym roku o 4 p.p. więcej Polaków zapowiedziało, że wyda mniej niż 50 zł na prezent. Może to być powiązane z przysłowiowym zaciskaniem pasa i decyzją badanych o ograniczeniu wydatków" - ocenił ekspert.

Z badania wynika ponadto, że 45 proc. respondentów zamierza zrobić część zakupów online, a resztę – stacjonarnie. 33 proc. ankietowanych będzie szukało upominków tylko w placówkach stacjonarnych, a 17 tylko w sklepach internetowych.

Sonda
Czy wydasz więcej na święta niż rok temu?

Łuczak dodał, że respondenci wskazali również kategorie, w których zamierzają kupić świąteczne prezenty. Aż 64 proc. pytanych wskazało na zabawki, na kosmetyki 52 proc. ankietowanych, tyle samo na słodycze. Na ubrania wskazało 40 proc. pytanych. Co trzeci respondent planuje podarować bliskim perfumy oraz książki, a co piąty wskazał na artykuły domowe.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (wywiad internetowy) przez UCE Research i Grupę BLIX, na próbie 1120 dorosłych Polaków odpowiedzialnych za codzienne zakupy w swoich gospodarstwach domowych. (PAP)

Jak nie zwariować w święta?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze