Zmiany w rachunkach za wodę. Gmina będzie zatwierdzać stawki
Projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Za jego sprawą Ministerstwo Infrastruktury ma dać samorządom możliwość zatwierdzania taryf za wodę i ścieki.
Jak czytamy na money.pl, od kilku lat toczy się spór między samorządami, branżą wodociągowo-kanalizacyjną, a Wodami Polskimi w sprawie wysokości rachunków za wodę. W związku ze wzrostem usług spółki wodociągowe miały apelować o wyższe taryfy, na co Wody Polskie niechętnie udzielały zgodę. Po zmianach przewidzianych w nowelizacji nowe taryfy za wodę i ścieki mają być zatwierdzane przez gminę.
Czeka nas wzrost rachunków za wodę? Tak będą ustalane nowe taryy
Kompetencje ustalania stawek za wodę przypadłyby więc radzie gminy. Firma wodociągowa chcąc zmian taryfy będzie musiała przekazać wniosek do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta. Następnie włodarz miasta będzie musiał sprawdzić wniosek i przekazać swoje rekomendacje radzie gminy.
Ustalona w ten sposób taryfa ma funkcjonować nie dłużej niż trzy lata. Gmina będzie mogła wprowadzić także taryfę progresywną, zależną od np. zużycia wody czy liczby osób w gospodarstwie domowym. Autorzy przepisów argumentują, że samorządy będą miały elastyczność kształtowania stawek w przypadku większego zużycia wody. Dotyczy to także stawek dla przedsiębiorców, co może odbić się na firmach, które zużywają duże ilości wody.
Czy to jednak oznacza, że samorządy będą mogły dowolnie podnosić stawki za wodę? Nie do końca. W sytuacji jednak gdyby podwyżki były zbyt wysokie (minimum 15 proc.) będą mogły interweniować Wody Polskie.