Lody rzemieślnicze. Lodziarnia z Ustronia Morskiego

i

Autor: Materiały prasowe Inflacja nie ominęła lodów. Lody sporo podrożały. Ile kosztuje gałka lodów?

Inflacja nie ominęła lodów. Lody sporo podrożały. Ile kosztuje gałka lodów?

2022-05-16 15:44

W ciągu roku ceny w lodziarniach poszły mocno w górę. W ubiegłym sezonie w tym samym miejscu wystarczyło pięć złotych, by kupić porcję, a teraz bez sześciu złotych nawet nie ma co podchodzić.

Inflacja w Polsce. Lody coraz droższe

Obecnie panującą inflację odczuło wiele branż m.in. spożywcza. Mieszkańcy łapią się za głowę, widząc o ile procent wzrosły produkty, które jeszcze niedawno mogli kupić za rozsądną cenę. Nie mają łatwo także sprzedawcy, którym zmniejszyła się liczba klientów.  Jak podaje portal finanse.wp.pl w dużych miastach w Polsce zaobserwowano wyższe ceny lodów. W niektórych miejscach wzrosły nawet o 20 procent. Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią i trwającą na Ukrainie wojną sprawił, że ceny mocno poszły w gorę. Porównując do poprzedniego sezonu za porcję lodów można było zapłacić ok 5 złotych, natomiast tegorocznej wiosny cena ta wyniosła minimum 6 złotych.  

Ile obecnie trzeba zapłacić za lody?

Portal finanse.wp.pl wziął pod lupę wrocławskie lokalizacje takie jak lodziarnia przy moście Zwierzynieckim czy sieć lodziarni przy placu Bema, gdzie w kolejce trzeba poczekać kilkanaście minut. Jednak większe zdziwienie wywołuje cennik przy wejściu do lokalu: porcja lodów w cenie 6 złotych. W ciągu roku wzrosła o całe 1 złotych. Podobnie sytuacja wygląda w stolicy kraju. W Warszawie w jednej z popularniejszych sieci lodziarni cena wzrosła z 4,50 złotych do 5,50 złotych. O 1,50 złotych wzrosła także cena lodów w lodziarni przy skrzyżowaniu alei Solidarności, ale też przy alei Jana Pawła II. Zamiast 6 złotych za porcję lodów, teraz zapłacimy 7,50 złotych.

Najwyższą ceną zauważono w Pucku. Tam lody kosztują minimum 9 złotych. Oczywiście, zdarzają się droższe, luksusowe lodziarnie, gdzie na porcję lodów wydamy znacznie więcej.

Pieniądze to nie wszystko – Ardanowski o drożyźnie

Dlaczego lody tak podrożały? 

Obecnie niemalże wszystko drożeje. Przy produkcji lodów często wykorzystywane są składniki takie jak czekolada, cukier, mleczne produkty, jajka, owoce, których ceny w ostatnim czasie również wzrosły. Jak podaje portal finanse.wp.pl, niektóre z surowców podrożało o 50, 100, a nawet 300%, jak w przypadku kwasku cytrynowego. Oprócz tego zwiększyły się także koszty pracownicze, ponieważ wielu pracowników z oczywistych przyczyn zaczęło domagać się podwyżek.

Z powodu inflacji właściciele lodziarni muszą zmagać się z większym kosztem czynszu czy prądu, co również może być powodem wzrostu cen za choćby jedną porcję lodów.

Widoczny wzrost cen w lodziarniach. Powód? Inflacja

Główny Urząd Statyczny podał, że inflacja w kwietniu osiągnęła 12,4 procent. Taki wzrost zaobserwowano po raz pierwszy po ponad 20 latach. Eksperci prognozują, że szczyt inflacji w Polsce przypadnie na tegoroczne lato. Najtrudniejszymi dla wielu branż miesiącami mogą  okazać się czerwiec i lipiec.

Sonda
Ceny żywności w Warszawie są:
Najnowsze