Najbogatsi Polacy

Wszystkie biznesy Sebastiana i Dominiki Kulczyk. Tak pomnażają schedę po ojcu Janie Kulczyku [ZDJĘCIA]

2023-02-27 17:58

Magazyn Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Przy tej okazji sprawdziliśmy jak rodzeństwo Kulczyków, pomnaża majątek znanego biznesmena. Majątek zmarłego w 2015 r. Business Insider przypomina, że majątek Jana Kulczyka przeszedł na jego dzieci – Dominikę i Sebastiana. Sebastian Kulczyk kieruje Kulczyk Investments, Dominika – Polenergią- czytamy. Rodzeństwo dokonało zmian w rodzinnym portfelu. Zrezygnowano z kilku firm, ale też zaangażowano się w nowe? W jakie branże inwestują Kulczykowie? O tym piszemy w galerii.

Rodzeństwo podzieliło się majątkiem ojca

Business Insider informuje, że w czerwcu 2018 r. Kulczykowie zdecydowali o podziale spadku po ojcu. Sebastian Kulczyk otrzymał aktywa Kulczyk Investments, a Dominika ich równowartość w gotówce (4,5 mld zł) oraz akcje Polenergii, firmy produkującej "zieloną" energię z wiatraków. Każde z nich rozwija teraz posiadane biznesy- czytamy.

Według najnowszej listy Forbsa, Sebastian Kulczyk dysponuje majątkiem 6,48 mld zł. W grudniu 2013, po powrocie z USA, został prezesem Kulczyk Investments, firmy będącej fundamentem działalności jego ojca. Założył fundusz venture capital Manta Ray VC inwestujący w spółki technologiczne. Inicjował projekty wspierające polskie startupy. Stworzył program akceleracyjny InCredibles. Przewodniczy kapitule projektu Jutronauci. Z jego inicjatywy po raz pierwszy w Polsce pojawił się Singularity University. 

Już jako nastolatek stawiał kroki w poważnym biznesie. Za 100 tys. zł, które dostał od rodziców próbował uruchomić sieć kawiarni internetowych e24.pl.  Firma nie odniosła sukcesu na rynku. Następnie założył agencję marketingu interaktywnego Golden Submarine. Młody Kulczyk ma na koncie karierę w amerykańskim banku inwestycyjnym. Pracował też w Sony BMG w Nowym Jorku. Po powrocie do kraju objął stanowisko w firmie-gigancie Kulczyk Investments

Jak informuje Forbes, "to pierwszy rok, w którym Sebastian dotrzymał kroku siostrze Dominice". 

Ich majątki wzrosły podobnie o około 8 proc. ale wycena Dominiki jest wyższa o 1,8 mld zł. 

Siostra, Dominika Kulczyka z kolej ma majątek o wartości 8,26 mld zł. Jest przewodniczącą rady nadzorczej Polenergii, w której posiada 42,84 proc. akcji. To największa Polska prywatna grupa energetyczna. Powstała w wyniku konsolidacji dwóch grup aktywów kontrolowanych przez Kulczyk Holding: Polish Energy Partners SA (skoncentrowanej na produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych) oraz Grupy Polenergia (skoncentrowanej na wytwarzaniu, dystrybucji, sprzedaży i obrocie energii elektrycznej, świadectw pochodzenia oraz rozwoju nowych projektów z zakresu wytwarzania energii).

W czerwcu 2022 roku Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation weszła w posiadanie niezwykłego domu. Dom ten należał wcześniej do Marii Skłodowskiej-Curie - laureatki nagrody Nobla z chemii oraz fizyki.

Pieniądze to nie wszystko - Dawid Piekarz
Sonda
Chciałbyś być milionerem?
Najnowsze