Dominika Kulczyk

i

Autor: AKPA

Ile pieniędzy ma najbogatsza Polka? Majątek Dominiki Kulczyk [ZDJĘCIA]

2022-04-23 18:02

Od lat pierwsze miejsce na liście najbogatszy Polek zajmuje Dominika Kulczyk, córka nieżyjącego już polskiego miliardera, Jana Kulczyka. Przez wiele lat działała wspólnie ze swoim bratem Sebastianem Kulczykiem, ale w pewnym momencie postanowili prowadzić swoje interesy oddzielnie. Obecnie na liście najbogatszych Polaków wyprzedza nawet swojego brata.

Dominika Kulczyk i jej majątek. Ile pieniędzy ma najbogatsza Polka?

Po śmierci Jana Kulczyka, Dominika Kulczyk wraz z bratem Sebastianem odziedziczyła po ojcu majątek wysokości 16,5 mld zł. Pod koniec 2015 roku rodzeństwo sprzedało za kilkanaście miliardów złotych swoje trzyprocentowe udziały w spółce browarniczej SABMiller, pozostałości po Browarach  Wielkopolskich, które Kulczyk przejął w 1993 roku.

Jak podaje Wprost, większość gotówki ze sprzedaży trafiło do Dominiki, ponadto córka Jana Kulczyka przejęła udziały w spółce Polenergia zajmującej się farmami wiatrowymi na Bałtyku. Tymczasem Sebastianowi Kulczykowi przypadły udziału w koncernie chemicznym Ciech, spółkach związanych z Autostradą Wielkopolską, oraz w zajmujących się ropą i gazem spółkach Loon, San Leon i Serinus.

Dominika Kulczyk i jej majątek bez brata

Jak podaje Wprost, rodzeństwo dzielą inne cele finansowe. Gdy Sebastian zajmuje się nowymi technologiami, oraz promowaniem młodych, obiecujących przedsiębiorców. Dominika Kulczyk zajęła się rodzinną fundacją i kręceniem programów dla TVN. 

Pieniądze to nie wszystko - Przemysław Litwiniuk

Najwyżej notowaną spółka giełdową kontrolowaną przez Dominikę Kulczyk jest Polenergia, której kurs wzrósł ostatnio o 100 proc. W 2021 roku zajęła 4 miejsce w rankingu najbogatszych Polaków według Forbesa. Jej majątek został oszacowany na 8,1 mld zł. 

Sonda
Czy bogaci powinni być wyżej opodatkowani?
Najnowsze