JAK UZYSKAĆ RENTĘ - sprawdzony poradnik krok po kroku

2011-11-14 21:01

Stan twojego zdrowia nie pozwala ci dłużej być aktywnym zawodowo? Podpowiadamy, jak ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy

We wrześniu weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Teraz osoby, które mają odpowiedni staż ubezpieczeniowy, nie muszą udowadniać, że pracowały bezpośrednio przed złożeniem wniosku o rentę. Starając się o świadczenie, nie musisz spełniać niektórych warunków, które wcześniej były wymagane.

KOMU PRZYSŁUGUJE RENTA

Masz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, jeśli z powodu złego stanu zdrowia nie możesz pracować albo masz ograniczone możliwości zarabiania.

Żeby starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, musisz spełniać jednocześnie określone warunki:
* być niezdolny do pracy,
* mieć wymagany staż pracy (tzw. okresy składkowe i nieskładkowe) - od roku do 5 lat w zależności od wieku, w którym stałeś się niezdolny do pracy,
* udowodnić, że niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (czyli w czasie, gdy opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe) lub nieskładkowych (np. czas przebywania na zasiłku chorobowym, pobierania zasiłku opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, podczas urlopu wychowawczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Po zmianie przepisów osoby mające długi staż pracy będą mogły łatwiej otrzymać rentę. Wcześniej nawet gdy miałeś odpowiedni staż ubezpieczeniowy, ale nie pracowałeś zawodowo przez ostatnie półtora roku, nie mogłeś otrzymać renty. Musiałeś też udowodnić, że pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy przypada w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku o rentę lub przed powstaniem niezdolności do pracy. Teraz, zgodnie z nowymi przepisami - jeśli możesz wykazać 25-letnie okresy składkowe (kobieta) lub 30-letnie okresy składkowe (mężczyzna) oraz masz orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, nie musisz udowadniać, że pracowałaś (-eś) zawodowo przez ostatnie półtora roku. Jeśli masz odpowiedni staż ubezpieczeniowy - 25 lat okresów składkowych (kobieta) lub 30 lat okresów składkowych (mężczyzna) - nie musisz też udowadniać wymaganego wcześniej posiadania co najmniej 5-letniego stażu w ostatnim dziesięcioleciu.

Uwaga! Liczą się wyłącznie okresy składkowe, nieskładkowe w ogóle nie są brane pod uwagę.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK O RENTĘ

Jeśli chcesz ubiegać się o rentę, musisz złożyć wniosek (druk ZUS Rp-1) w oddziale, inspektoracie lub biurze terenowym ZUS.

Do wniosku powinieneś dołączyć:
* aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza prowadzącego leczenie,
* inną dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS,
* ankietę (druk ZUS N-10 wywiad zawodowy) wypełnioną przez pracodawcę,
* kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych - druk Rp-6,
* dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe (świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, wyciągi z akt osobowych),
* zaświadczenie o wysokości osiąganego wynagrodzenia wystawione przez pracodawcę na formularzu ZUS Rp-7 lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zarobkach, ewentualnie uwierzytelnione notarialnie odpisy, wypisy, wyciągi i zaświadczenia wystawione przez archiwum.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze