Jakie prawa ma pracownik, kiedy jest zimno w pracy

i

Autor: Shutterstock Jakie prawa ma pracownik, kiedy jest zimno w pracy

Prawo pracy

Jaką temperaturę pracodawca musi zapewnić pracownikom w zimie?

2022-12-15 6:13

Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. Temperatura nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza. Zgodnie z orzeczeniem NSA spadek poniżej 14 stopni nie może być rekompensowany możliwością schronienia się pracowników przed opadami atmosferycznymi, ogrzania się lub zmianą odzieży.

Minimalna temperatura w pracy. Co mówią przepisy?

Kwestia temperatury w pracy jest poruszana nie tylko latem, gdy wysokie temperatury utrudniają normalne funkcjonowanie. Spółka zajmująca się dystrybucją towaru dostała zalecenie od Okręgowego Inspektoratu Pracy nakazujące zapewnienie pracownikom temperatury w hali powyżej 14 stopni. Spółka zaskarżyła tą decyzję - NSA oddalił zażalenie. Jakie są konkretne zalecenia w kwestii temperatury?

Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom temperatury odpowiedniej do charakteru wykonywanej pracy. Wymagania dotyczące temperatury w pomieszczeniach pracy regulują przepisy z § 15 i 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - informuje Poradnik Przedsiębiorcy. 

Minimalna temperatura w pracy biurowej. Jaka obowiązuje?

Temperatura w miejscu wykonywanej pracy nie powinna być niższa niż 14 stopni Celsjusza - chyba, że nie pozwalają na to warunki technologiczne. W przypadku pomieszczeń biurowych lub miejsc, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna - temperatura minimalna wynosi 18 stopni.

Jaka temperatura w pracy na zewnątrz?

Przepisy obejmują także osoby wykonujące pracę na zewnątrz. Pracownicy powinni mieć zapewnione w pobliżu miejsca pracy pomieszczenia umożliwiające pracownikom schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Lokale stanowiące schronienie powinny być wyposażone w urządzenia umożliwiające odgrzanie posiłków. 

W przypadku braku możliwości zapewnienia lokali tego typu  należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednie źródła ciepła, przy zachowaniu wymagań ochrony przeciwpożarowe - zaznacza Poradnik Przedsiębiorcy.

Ciepłe posiłki profilaktyczne w pracy. Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym

W okresie zimowym pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom ciepłych posiłków profilaktycznych. Jak informuje Poradnik Przedsiębiorcy taki obowiązek spoczywa na pracodawcy gdy pracownik wykonuje prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym. Okres zimowy dla celów wydawania posiłków profilaktycznych trwa od 1 listopada danego roku do 31 marca kolejnego roku.

Sonda
Czy twój pracodawca przestrzega przepisów dot. temperatury?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany