Dodatek energetyczny 2022

i

Autor: gettyimages Dodatek energetyczny 2022

Ciepłe kaloryfery

Sezon grzewczy 2022. Kiedy włączą kaloryfery?

2022-09-19 10:32

Kiedy początek sezonu grzewczego 2022/2023? Po upałach szybko przyszła jesień, w mieszkaniach jest coraz chłodniej a przed nami ciężki sezon grzewczy. Będziemy musieli oszczędzać energię. Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniową włączą kaloryfery? Okazuje się, w niektórych blokach już są ciepłe grzejniki. Od czego zależy rozpoczęcie sezonu grzewczego w naszych domach?

Ze względu na czekający nas trudny sezon grzewczy spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty nie śpieszą się z włączeniem ogrzewania w tym sezonie. Większość z nich planuje również ograniczenia w ogrzewaniu części wspólnych, np. klatek schodowych czy piwnic.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2022?

Nie ma określonego terminu, kiedy zaczyna się sezon grzewczy. Najczęściej jest t to przełom września i października, ale zależy to od temperatury na zewnątrz. Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Nie ma tu mowy o terminie jego rozpoczęcia ani zakończenia.

Zobacz też: Prąd za darmo dla emerytów tak jak deputat węglowy?

Z rozporządzenia ministra infrastruktury, określającego minimalną temperaturę w pomieszczeniach wynika, że kaloryfery powinny zostać włączone wtedy, by osiągnąć temperaturę 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach. Istnieje niepisana zasada, że centralne ogrzewanie należy uruchomić wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 10 st. C.  przez trzy następujące po sobie dni.

Forum w Karpaczu 2022: Magdalena Rzeczkowska

Kto ustala rozpoczęcie sezonu grzewczego w blokach?

Decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego jest uzależniona od spółdzielni i zarządców nieruchomości. Najczęściej ustalają te terminy na podstawie warunków pogodowych lub próśb mieszkańców i decydują na szybsze uruchomienie kaloryferów. Skutkuje to wyższymi rozliczeniami w kolejnym roku Coraz częściej na węzłach ciepłowniczych montowane są czujniki automatyki pogodowej, które włączają ogrzewanie, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej ustalonej wcześniej wartości.

Jak długo trwa sezon grzewczy?

Nie ma konkretnego terminu, kiedy kończy się sezon grzewczy, najczęściej jest to początek kwietnia, ale sezon może być dłuższy lub krótszy. Wyłączenie ogrzewania zależy od temperatury na zewnątrz Decyzję o zakończeniu sezonu grzewczego podejmuje zarządca lub właściciel budynku.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Przed sezonem grzewczym kaloryfery trzeba dokładnie wyczyścić z kurzu i zanieczyszczeń oraz odpowietrzyć. Potrzebny będzie płaski wkrętak (śrubokręt) lub specjalny kluczyk do odpowietrzania kaloryfera. Przyda się  pojemnik na wodę. Trzeba także zakręcić zawór.  Na początek pod odpowietrznikiem (pokrętło zlokalizowane w górnej lub dolnej części) umieszczamy pojemnik na wodę, do którego spłynie płyn z instalacji. Następnie przy pomocy wkrętaka lub klucza delikatnie odkręcamy śrubę odpowietrznika. Z kaloryfera zacznie wydobywać się powietrze oraz woda. Gdy ciśnienie spadnie, a ciecz będzie wypływać spokojnym strumieniem można zakręcić śrubę odpowietrznika kaloryfera. Po upewnieniu się, że nic z niego nie wycieka, ponownie odkręcamy zawór.

Sezon grzewczy 2022 - sposoby oszczędzania na rachunkach za ogrzewanie

  • nie zasłaniaj grzejników, meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika.
  • zadbaj o szczelność okien i drzwi
  • zainstaluj termostat przy grzejniku
  • zasłaniaj na noc okna
  • zmniejsz temperaturę w nocy i w czasie, w którym jesteśmy poza domem* wietrz pomieszczenia krótko i zakręcaj w tym czasie grzejnik
Sonda
Masz już ciepłe kaloryfery?
Najnowsze