Elżbieta Witek

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Elżbieta Witek

Szalejąca drożyzna

Wysoka inflacja i ceny energii. Elżbieta Witek: to nie wina rządu

2022-09-19 7:23

- Wysokie ceny energii ani obecna inflacja nie są zależne od polskiego rządu – przekonywała w niedzielę w Tarnowskich Górach marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak oceniła, rząd przyczynił się do „lekkiej inflacji” wdrażając m.in. tarcze związane z pandemią koronawirusa, ale – jej zdaniem - bez tych działań sytuacja byłaby dużo gorsza. „Ceny energii poszybowały w górę na całym świecie. To nie są ceny, które są zależne od polskiego rządu. To nie jest wina całego rządu, tak jest na całym świecie. Wraz ze wzrostem cen paliw, ruszyła inflacja” – powiedziała Witek.

Lekka inflacja

Jak, dodała Marszałek Witek to żadne „usprawiedliwienie ani żadna pociecha”, że inflacja, która dotyka wszystkich obywateli, w innych państwach, jak np. Turcji czy na Łotwie, jest wyższa niż w Polsce. - W tej chwili rolą państwa jest zrobić wszystko, żeby tę inflację, która szybuje do góry jak najszybciej móc zatrzymać i powoli "dusić" – zaznaczyła.

Nie zgodziła się z opiniami polityków opozycji, którzy winą za wysoką inflację obwiniają rząd. „To prawda, że rząd przyczynił się do lekkiej inflacji, ale do tak lekkiej inflacji, że gdyby nie było wojny, to my byśmy sobie z tą naszą lekką inflacją dawno poradzili” – powiedziała marszałek, która dodała, że owa "lekka inflacja" wynikała z działań podejmowanych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa.

Forum w Karpaczu 2022: Sławomir Grzelczak

Apel o jedność

Podsumowując swoje wystąpienie marszałek Witek powiedziała, że Polska nieraz była w swej historii w bardzo trudnej sytuacji, ale z niej wychodziła i tak będzie również tym razem. Zaapelowała o jedność, solidarność i współpracę rządu i samorządu.

- My, jako władza rządowa staraliśmy się przez ostatnie lata naprawdę do samorządu przekazywać mnóstwo pieniędzy, bo naszym celem był zrównoważony rozwój. Na samym początku przyjęliśmy założenie, że nie dzielimy samorządowców na tych, którzy nam sprzyjają i tych, którzy nam nie sprzyjają, bo oni są tylko funkcyjnymi, a w każdym z tych samorządowców żyją tacy sami ludzie, jak my – oświadczyła.

Sonda
Przejmujesz się inflacją?

Staruszka ROZEBRAŁA STODOŁĘ, żeby mieć drewno na opał?

Posłuchaj, co przed zimą mówią mieszkańcy najbiedniejszej polskiej gminy!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze