Mateusz Morawiecki, Viktor Orban

i

Autor: Art Service/Super Express Ceny regulowane w Polsce? Zamrożenie cen pomysłem na zbicie inflacji. Węgry już to zrobiły

Środki z UE zagrożone

Polska jak Węgry bez unijnych środków? Komisarz Jourova komentuje

2022-09-18 20:03

W niedzielę Komisja Europejska jednogłośnie zarekomendowała obcięcie Węgrom środków z unijnej polityki spójności. To pierwsza taka decyzja KE w historii. Czy Polska też zostanie bez unijnych pieniędzy? Unijna komisarz Vera Jourova przyznaje w Polsat News, że sytuacja Polski jest analizowana przez Brukselę.

Węgry bez unijnych środków

Bruksela zarzuca rządowi Viktora Orbana korupcję i nieprawidłowości w wydawaniu wspólnotowych pieniędzy. Ostateczna decyzja o pozbawieniu Węgier części należnych środków będzie teraz należała do Rady Europejskiej. Jeśli przywódcy państw członkowskich zgodzą się na pozbawienie Budapesztu części pieniędzy będzie to historyczna decyzja.

Forum w Karpaczu 2022: Waldemar Buda

Jourova: Analizujemy przypadek Polski

Korespondentka Polsatu News w Brukseli Dorota Bawołek rozmawiała z unijną komisarz ds. wartości Verą Jourovą na temat decyzji KE oraz tego, czy podobny los może spotkać Polskę. Jak stwierdziła Jourova, Komisja nie znalazła dowodów na to, aby móc zarekomendować obcięcie Warszawie części środków. Przyznała jednak, że przypadek Polski jest analizowany.

– Analizujemy sytuację w innych krajach, w tym w Polsce, ale by uruchomić taką procedurę, jak dziś wobec Węgier, w przypadku Polski, nie mieliśmy wystarczających dowodów na występowanie korupcji, konfliktu interesów i tego typu oszustw nieściganych przez prokuraturę, a to jest głównym celem tych przepisów – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej w rozmowie z Polsat News.

Kiedy Polska otrzyma środki z KPO?

Komisarz została również zapytana o to, kiedy Polska otrzyma środki z KPO skoro w naszym kraju nie stwierdzono problemów z konfliktami interesów czy korupcją. Jourova odpowiedziała, że "pieniądze z funduszu odbudowy są przyznawane na postawie innych kryteriów". – Celem mechanizmu warunkowości jest ochrona unijnych pieniędzy przed nadużyciami, dlatego to nie zostało użyte przeciwko Polsce. Ale mamy wiele, wiele innych problemów w Polsce, które musimy próbować rozwiązywać przy pomocy innych narzędzi – wyjaśniła Jourova.

Sonda
Czy Węgry powinny mieć obcięte środki z Unii Europejskiej?
Najnowsze