Prąd

i

Autor: Shutterstock Prąd

Kryzys energetyczny

Jak oszczędzać prąd? Są proste sposoby na oszczędzanie energii. Rady eksperta

2022-09-18 7:55

Kryzys energetyczny trwa. Sytuacja staje się coraz trudniejsza. Polacy coraz częściej zastanawiają się nad tym, jak oszczędzać energię elektryczną. Domowych sposobów na to jest sporo. Przestrzeganie kilku prostych zasad może sprawić, że nasze rachunki za prąd będą nieco niższe. I nie wymaga to od nas bardzo kosztownych inwestycji. Zobacz, jak można zaoszczędzić na prądzie w domu.

Jak oszczędzać prąd?

Ceny energii będą szły w górę. Sytuacja staje się bardzo trudna. Nadszedł czas, by szukać sposobów na oszczędzanie prądu. Rzecz jasna od lat zachęcano gospodarstwa domowe do oszczędzania energii ze względu na zmiany klimatyczne. Teraz to już nie jest proekologiczne odpowiedzialne podejście, tylko konieczność. Jak zatem oszczędzać energię w domu? Najprościej powiedzieć - siedzieć po ciemku. Ale wiadomo, że to jest niemożliwe. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sprzęt taki jak lodówka, telewizor, pralka, zmywarka. Jeśli nie są to sprzęty wysokiej klasy energooszczędności (A+++), to warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Pilnujmy, by lodówka zawsze była szczelnie zamknięta i nie zastanawiajmy się zbyt długo, co z niej wybrać przy otwartych drzwiach. Zanim włączysz zmywarkę, to najpierw maksymalnie ją wypełnij naczyniami. Ta sama zasada dotyczy pralki - robimy duże prania, ale rzadziej. 

Kolejna ważna sprawa to tak zwany "stand by". Nie zostawiajmy sprzętów w stanie czuwania. To samo dotyczy ładowarek. Te podłączone non stop wiele prądu nie pobiorą, ale lepiej po prostu wszystko, co możliwe, wyłączać. 

Proste sposoby na niższe rachunki za prąd

W mieszkaniu warto mieć żarówki energooszczędne. Owszem są one droższe od tych tradycyjnych, ale w ostatecznym rozrachunku są o wiele bardziej ekonomiczne, gdyż pobierają nawet 25 proc. mniej energii.

Okazuje się, że najwięcej prądu zużywa płyta indukcyjna, a najmniej generuje kosztów ładowanie telefonu komórkowego. Dlatego też przygotowując posiłki, gotujmy je pod przykryciem, by maksymalnie skrócić czas pracy płyty.

Kryzys energetyczny i wysokie ceny prądu to też czas na zmianę dostawcy prądu. Warto przeanalizować oferty w tym zakresie i rozważyć zmiany taryfy i firmy, z usług której korzystamy.

Ekspert radzi

- Zakup energooszczędnych żarówek, pomimo to, że relatywnie są one droższe od tradycyjnych, są świetnym sposobem na znaczne zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. W zależności od liczby punktów świetlnych w domu czy mieszkaniu, w naszym portfelu może zostać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Klienci dobierając żarówki, powinni zwracać szczególną uwagę na oznaczenia etykiet nowych klas energetycznych. Ci, którzy chcieliby drastycznie ograniczyć wydatki na prąd powinni wybierać produkty z oznaczeniem literkami od "A" do "C", przy czym pamiętajmy, że według nowych standardów etykiet dzisiejsze "C" to dawne A+++. Aby się nie pogubić, najłatwiej zapamiętać jedną zasadę: literom klas towarzyszy kolorystyka - im bardziej zielony kolor strzałki przy oznaczeniu, tym bardziej produkt jest energooszczędny i przyjazny środowisku - radzi Michał Mystkowski z Media Expert.

Forum w Karpaczu 2022: Piotr Gliński
Sonda
Czy obawiasz się wysokich cen prądu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze