Przykładowa lista chorób, które dają szanse na uzyskanie renty
Lista chorób będących podstawą do orzeczenia o niepełnosprawności jest wymieniona w § 32 Rozporządzenia z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Przykładowo:
- wady wrodzone i rozwojowe narządu ruchu
- choroby kości i chrząstek z upośledzeniem wydolności czynnościowej
- zmiany pourazowe w zależności od stopnia uszkodzenia
- wrodzone i nabyte wady serca, choroba niedokrwienna serca
- choroby wzroku powodujące ograniczenie jego sprawności
- nadciśnienie tętnicze z powikłaniami narządowymi
- niewydolność żył głębokich z powikłaniami
- przewlekłe choroby jelit o różnej etiologii
- przewlekłe choroby wątroby o różnej etiologii
- przewlekłe zapalenie trzustki wymagające długotrwałej farmakoterapii
- choroby nerek o różnej etiologii
Jak uzyskać orzeczenie lekarza orzecznika ZUS?
Aby uzyskać orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź specjalisty, by otrzymać zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9). Zaświadczenie o stanie zdrowia wraz z innymi niezbędnymi dokumentami jest składane w oddziale ZUS. Po rozpatrzeniu wniosku, ZUS poinformuje o terminie komisji lekarza orzecznika ZUS.
Lekarz orzecznik ZUS może zdecydować na korzyść albo na niekorzyść renty. Przysługuje sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS w terminie 14 dni od otrzymania orzeczenia. ZUS poinformuje o terminie i miejscu, w którym odbędzie się Komisja Lekarska ZUS.
W przypadku niezgadzania się z decyzją ZUS (na przykład z decyzją o wysokości renty) – można odwołać się do sądu okręgowego pracy i ubezpieczeń społecznych, za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję. Termin - miesiąc od otrzymania decyzji z ZUS.