Jarosław Kaczyński ODCIĄŁ SIĘ od Srebrnej? W dokumentach prezesa PiS nie ma żadnego śladu

2019-12-04 5:26 WSB
Jarosław Kaczyński -2019
Autor: Piotr Grzybowski/ Super Express Jarosław Kaczyński -2019

Gdy wybuchła afera spółki Srebrna wszystkie oczy skierowane były na Jarosława Kaczyńskiego. Chociaż prezes PiS członkiem spółki Srebrna nie jest, to był pełnomocnikiem do reprezentowania Fundacji „Instytut Lecha Kaczyńskiego” oraz pozostałych wspólników na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników Srebrna Sp. z o.o. oraz wykonywania prawa głosu z wszystkich przysługujących wspólnikom udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Jarosław Kaczyński miał brać też udział w rozmowach w sprawie budowy przez Srebrną wieżowca w centrum Warszawy. Teraz jednak w oświadczeniu prezesa PiS nie ma żadnej wzmianki o Srebrnej.

Powiązane ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości spółki Srebrna i Srebrna media to potężne przedsiębiorstwa, które zajmują się m.in. wynajmem i zarządzaniem warszawskimi nieruchomościami przy Srebrnej 16 oraz w Alejach Jerozolimskich 125/127, czyli w ścisłym centrum stolicy, w którym każdy metr jest na wagę złota, a także dysponują hektarami ziemi w centrum Puszczy Augustowskiej. To właśnie w Warszawie budować miały one „Kaczyński tower”, 190-metrowy biurowiec, a w przygotowaniach do inwestycji miał brać udział sam Jarosław Kaczyński. Nawet w jego oświadczeniu majątkowym za 2018 rok pojawiała się nazwa Srebrna. W zeznaniu przekazanym przez prezesa PiS do Kancelarii Sejmu mogliśmy przeczytać:

„Posiadał jednorazowo pełnomocnictwo do reprezentowania Fundacji „Instytut Lecha Kaczyńskiego” oraz pozostałych wspólników na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników Srebrna Sp. z o.o. oraz wykonywania prawa głosu z wszystkich przysługujących wspólnikom udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Posiedzenie to nie odbyło się, pełnomocnictwo zostało odwołane.”

Wiele osób mogło mieć wątpliwości, że faktycznie Jarosław Kaczyński nie będzie się zajmował spółką Srebrna. O dziwo jednak w swoim ostatnim oświadczeniu majątkowym, które prezes PiS złożył na koniec minionej kadencji Sejmu, spółka Srebrna już się nie pojawia. Czy faktycznie Kaczyński odciął się od Srebrnej?

Wątpliwe. Wciąż pozostaje on Przewodniczącym Rady Fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, który to jest większościowym udziałowcem spółek Srebrna i Srebrna media.