SZOK! Obniżyli emeryturę Kaczyńskiego! Ile stracił prezes PiS?

2019-12-02 5:39 WSB
Jarosław Kaczyński
Autor: Piotr Grzybowski/Super Express Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński mógł w tym roku poczuć się poszkodowany, mimo wygranej jego partii w wyborach zarówno do parlamentu europejskiego, jak i polskiego. Były premier, a obecnie poseł i prezes PiS otrzymuje bowiem emeryturę niższą, niż przed rokiem, a przecież w 2019 też była waloryzacja rent i emerytur, a nawet wypłata tzw. trzynastek, czyli dodatkowego świadczenia Emerytura plus. Czy świadczenie Jarosława Kaczyńskiego spadło tak bardzo, że dołączył do grona „statystycznych” emerytów? Zobacz, ile teraz ZUS miesięcznie wypłaca pieniędzy prezesowi PiS.

W ubiegłym roku po raz pierwszy mogliśmy się dowiedzieć, jaką emeryturę z ZUS otrzymuje Jarosław Kaczyński. Prezes PiS bowiem czekał z rozpoczęciem pobierania świadczenia i dopiero w oświadczeniu majątkowym z 2018 roku poznaliśmy pełną wysokość jego emerytury (pierwszy raz pobierał wypłaty z ZUS przez cały rok). Za lata pracy jako pracownik naukowy, adiunkt, starszy bibliotekarz a później czołowy polityk Kaczyński pobierał miesięcznie emeryturę w wysokości ok. 6444 złote brutto. W następnym oświadczeniu majątkowym, za rok 2018, mogliśmy się dowiedzieć, że świadczenia prezesa PiS, jak każdego emeryta, dzięki waloryzacji wzrosło do ok. 6624 złote miesięcznie, czyli o 180 złotych.

Teraz, według oświadczenia majątkowego, które Jarosław Kaczyński składał na koniec minionej kadencji Sejmu i które obejmowało już rok 2019, emerytura prezesa PiS… spadła. Kaczyński dostaje z ZUS ok. 6454 złote miesięcznie. Wynika z tego, że ZUS obciął wypłatę byłego premiera o 170 złotych miesięcznie.

Jaki jest powód niższej emerytury Jarosława Kaczyńskiego? Zapytaliśmy o to zarówno Centrum Informacyjne Sejmu, jak i samą centralę Prawa i Sprawiedliwości.

- Kancelaria Sejmu publikuje na swoich stronach internetowych oświadczenia majątkowe posłów, zgodnie z trybem ujawniania tych informacji przewidywanym przez przepisy prawa. Należy pamiętać, że emerytury zależą także (w wielu przypadkach) od stosunku pracy na stanowiskach, które nie miały związku ze sprawowaniem mandatu poselskiego - poinformowało nas CIS dodając, że w związku z tym nie może udzielić informacji skąd niższa emerytura Jarosława Kaczyńskiego.

Emeryci przekonują się do banków! Coraz więcej seniorów emerytury czy renty chce dostawać na konto. Mówi Anna Szaniawska z krakowskiego ZUS-u: