Już nie muszę czekać na listonosza

2010-06-29 4:00

- Szkoda, że wcześniej nie wpadłam na pomysł, aby założyć konto w SKOK-u. Ileż to zmartwień mniej i pieniądze zawsze pod ręką - mówi Janina Ostaszewska (63 l.), emerytka z Kątów Wrocławskich

Koniec z nerwowym wyczekiwaniem przy oknie na listonosza, który może pojawić się dziś, a może jutro, i przynieść emeryturę.

- Ja już tak nie muszę. Teraz moja emerytura jest przelewana wprost na konto i często mam ją kilka dni przed terminem - mówi Janina Ostaszewska (63 l.) z Kątów Wrocławskich na Dolnym Śląsku.

Jednak zanim pani Janina zdecydowała się otworzyć konto, długo się wahała. - Bałam się tych wszystkich procedur i formularzy. Okazało się jednak, że wszelkie moje obawy były niepotrzebne. W SKOK-u Wspólnota bardzo miłe panie pomogły mi wypełnić formularz, wszystko załatwiły za mnie, nawet KRUS poinformowały - cieszy się emerytka. Jakby tego było mało, kobieta od ręki otrzymała limit kredytowy. Dzięki niemu w każdej chwili może skorzystać z pieniędzy na pilne potrzeby.

- Limit jest tak ustalony, abym mogła swobodnie spłacać go z emerytury. Dzięki niemu udało mi się wyremontować mieszkanie - mówi pani Janina.

Seniorzy to dla banków i SKOK-ów ważni klienci. Ich dochody nie są może zbyt wysokie, ale za to regularne i pewne. Dlatego kolejne banki oferują specjalne konta dla seniorów. Jednak nie każdy taki rachunek można z czystym sumieniem polecić osobie w jesieni życia. Często banki stosują bowiem chwyty poniżej pasa, by na emerytach dodatkowo zarobić.

Konta pełne pułapek

- Banki promują oferty dla seniorów jako prawdziwy bankowy raj. Według reklam starsza osoba może otrzymać bezpłatnie prowadzony rachunek i bezpłatną kartę, umożliwiającą darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów. Do tego wszystkie przelewy bez opłat, także te w oddziałach i przez telefon. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest inna, a dodatkowych opłat nie da się uniknąć. Jeśli bank zaoferuje bezpłatną usługę, to w innym miejscu podnosi opłatę, tak by wyjść na swoje - ostrzega Paweł Majtkowski, główny analityk firmy Expander.

Wybierając konto, warto zwrócić uwagę na opłaty za jego prowadzenie. Banki stosują sprytne sztuczki, np. oferują darmowe konta ale w zamian każą sobie płacić za wydanie karty do niego. Trzeba jednak przyznać, że w ofertach dla seniorów haczyków jest mniej niż w standardowej ofercie.

W okienku drożej

Ważny jest nie tylko miesięczny koszt prowadzenia rachunku. Istotne są też opłaty za operacje bankowe - np. przelewy, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów. Tutaj wszystko zależy od tego, z jakich usług finansowych najczęściej i najchętniej korzystasz. Jeśli wolisz tradycyjną formę obsługi, to przy wyborze konta zwróć większą uwagę na koszt przelewów czy wypłaty gotówki w okienku niż na miesięczną opłatę za konto. Jeśli wolisz wypłacać pieniądze w oddziale banku, nie musisz martwić się np. wysokimi opłatami za wybranie gotówki z bankomatu. Wtedy najważniejsze dla ciebie jest, aby prowadzenie konta oraz wypłacanie gotówki w banku czy SKOK-u było jak najtańsze.

Banki zniechęcają emerytów do robienia opłat w okienku, podwyższając opłaty za takie usługi, w SKOK-ach opłaty są umiarkowane.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze