Morawiecki, Kaczyński

i

Autor: Shutterstock, Sebastian Wielechowski/Super Express, Piotr Grzybowski/Super Express Morawiecki, Kaczyński

Obietnice wyborcze

Kaczyński ujawnia zmiany w 500 plus. Tak PiS chce wygrać wybory 2023?

2023-02-14 0:39

Z informacji Onetu wynika, że motorem napędowym kampanii wyborczej PiS, mają być hojne obietnice dla rolników, przedsiębiorców, a także dla nauczycieli i służby zdrowia. Jak pisze portal wśród pomysłów, które są obecnie dyskutowane, mają znajdować się nowe ulgi podatkowe, programy wsparcia dla wsi czy waloryzacja świadczeń w ramach programu 500 plus. Słowem: to, co zabrała ludziom inflacja i wprowadzony przed rokiem Polski Ład, teraz władza będzie chciała wyrównać przynajmniej w jakimś dużym procencie-czytamy w Onecie.

Czy będą zmiany w programach społecznych? 

Według Onetu, rządzący zaczęli sezon przymilania się do wyborców, ogłaszając ustami premiera Mateusza Morawieckiego waloryzację rent i emerytur o ponad 20 proc. Co w połączeniu z wypłatami 13. i 14. emerytur będzie z pewnością niezłym prezentem dla emerytów i rencistów tuż przed wyborami -czytamy w Onecie. 

Szef rządu w opublikowanym w piątek (3.02)  wywiadzie w Interii został zapytany m.in. czy PiS ma dziś coś, co będzie przyciągać wyborców przed kampanią. "Intensywnie pracujemy nad planem na konwencje wyborcze i kampanię. We właściwym czasie wszystko przedstawimy" - odparł Morawiecki.

Dopytywany, czy będzie kolejny wielki program społeczny, czy może potrzeby Polaków są dziś gdzie indziej, zwrócił uwagę, że potrzeby Polaków są obecnie inne niż siedem lat temu. Ale - zaznaczył - pewne rzeczy pozostały niezmienne. "Dlatego przypominamy, że Tusk był, jest i będzie premierem polskiej biedy i bezrobocia. Wtedy bieda zaglądała pod wiele strzech. Teraz nawet były premier Belka przyznaje, że nie będzie recesji. Dziś zwracamy się w stronę coraz szybszego i bardziej sprawiedliwego rozwoju dla wszystkich. Sądzę, że w naszym programie znajdziecie sporo takich elementów" - mówił.

Trzynastka jest na stałe, ale co z 14. i 15. emeryturą?

Premier był też pytany o kwestię waloryzacji emerytur. "Podnosimy ją z 13,8 (proc.) do takiego poziomu, by żaden emeryt nie ucierpiał i by odzwierciedlała poziom inflacji. A jak dodamy do tego 13. i 14. emerytury, to wzrost emerytur znacząco przekroczy 20 procent i znacząco przekroczy inflację" - zauważył premier.

Zapewnił jednocześnie, że budżet na to stać. "Wszyscy wiedzą, że uszczelniliśmy VAT, ale procentowo jeszcze większym sukcesem jest uszczelnienie systemu CIT. Mimo obniżki tego podatku dla małych i średnich firm będziemy mieć blisko trzykrotny wzrost wpływów z 33 miliardów do ponad 90. Wyobraźmy sobie, ile tu w Polsce firm wcześniej hulało, jak wiatr po dzikich polach i uciekało z podatkami. Te prawie 60 miliardów pokrywa i 500 plus, i 13 emeryturę, a jeszcze zostaje na inwestycje w drogi, żłobki i szpitale. To nie są żarty panowie. Sprawność podatkowa, sterowność finansowa, którą rząd Prawa i Sprawiedliwości przywrócił, to być albo nie być dla naszego państwa. Bez tego moglibyśmy tylko pomarzyć o zakupach broni w Korei, w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii. Bez silnego finansowo państwa, nie ma silnej armii" - mówił Morawiecki.

Premier zaznaczył też, że na dziś nie ma tematu 15. emerytury. Ale jak dodał rząd chce, by 14. emerytura weszła do systemu na stałe. Wyraził nadzieję, że pod koniec pierwszego kwartału będzie gotowa ustawa w tej sprawie.

Co z programem 500 plus?

Szef rządu był też pytany o kwestię waloryzacji świadczenia 500 plus. "Nie ma dziś takich planów. Naszą politykę społeczną rozwijamy na wiele różnych sposobów. Dokładamy kolejne elementy, jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dodatki osłonowe czy 14. emerytura" - powiedział.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?

Będzie podwyżka 500 PLUS?

Minister zabiera głos. Posłuchaj!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze