Kiedy emeryci dostaną czternastą emeryturę?

2019-10-21 7:56
Pieniądze
Autor: East News / ARKADIUSZ ZIOLEK

Prawo i Sprawiedliwość na 2020 rok obiecało nie tylko trzynastą emeryturę, ale także czternastą. Kto może liczyć na dodatkową wypłatę świadczenia i kiedy to będzie wypłacane? Sprawdźcie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat 13 i 14 emerytury 2020.

Czternasta emerytura. Kiedy wypłaty?
- Ale deklarujemy, jeśli PiS będzie rządzić i dzięki temu stan finansów będzie tak dobry jak teraz, to jedną z pierwszych ustaw po wyborach będzie ta wprowadzająca 13. emeryturę jako stały mechanizm, a w 2021 r. czternastą, także jako mechanizm stały - zapowiedział w "Expressie Biedrzyckiej" Jacek Sasin. Obietnica ponownie wypłaconych trzynastek (świadczeń emerytalnych z programu Emerytura plus), a w 2021 roku nawet czternastek to jedne z najważniejszych założeń tzw. hat tricka Jarosława Kaczyńskiego, czyli obietnic wyborczych prezesa PiS.

ZOBACZ KONIECZNIE: ZUS obniża emerytury? Bolesne uderzenie w 87 letnią matkę Pani Agaty

PiS przekonuje, że już od przyszłego roku trzynasta emerytura na stałe zagości w kalendarzu świadczeń, a jej wysokość ma odpowiadać kwocie minimalnej emerytury. Według szacunków portalu Money.pl, "trzynastka" obejmie 10 mln emerytów i rencistów, oraz kosztować będzie 10 mld zł.

SPRAWDŹ TEŻ: PiS zabiera emerytom trzynastki?! Brak Emerytury plus w 2020 roku

Jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacone w maju 2019 r. przysługiwało osobom uprawnionym do:
- emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
- renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
- renty szkoleniowej,
- renty socjalnej,
- renty rodzinnej,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Świadczenie wyniosło 1100 zł, a netto – na rękę 888,25 zł. To nie koniec prezentów dla seniorów. Kolejny pomysł to "czternastka". Zgodnie z programem rządzącej partii, kolejna wypłata przysługiwać ma osobom pobierającym emerytury niższe niż 120 proc. wysokości średniej emerytury. Kwota ta wynosi 2900 zł brutto. Każda złotówka powyżej średniej będzie oznaczać złotówkę mniej w dodatkowym świadczeniu. Pełna wysokość "czternastki" ma wynieść od 1250 do 1300 zł. 

Najnowsze