Kogo stać na kredyt hipoteczny? Kalkulator zdolności kredytowej

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/PhotoMIX-Company Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych

Kiedy obniżka stóp procentowych? Wiceprezes NBP podaje termin

2022-07-12 14:23

Inflacja osiągnie swój szczyt w lipcu-sierpniu br. na poziomie niewiele wyższym niż czerwcowy (15,6 proc. rok do roku), następnie będzie powoli się obniżać i przy utrzymaniu tarczy antyinflacyjnej pod koniec przyszłego roku osiągnie ok. 6,7 proc. rok do roku, poinformowała Marta Kightley, pierwszy zastępca prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wskazała, że pod koniec 2023 r. w takich warunkach Rada Polityki Pieniężnej będzie mogła rozpocząć cykl obniżek stóp procentowych.

Wiceprezes NBP - kiedy będzie szczyt inflacji?

- Według danych, które mamy na dzień dzisiejszy, inflacja będzie mieć szczyt podczas tych wakacji. Lipiec, sierpień i to już nie powinno być dużo więcej niż odczyt z czerwca - powiedziała Kightley na antenie TVP Info. Dodała, że następnie inflacja będzie powoli obniżać się w tym roku, a następnie jeżeli zostanie utrzymana tarcza antyinflacyjna rządu, to wtedy "z radykalniejszym spadkiem inflacji będziemy mieli do czynienia w przyszłym roku".

- Na koniec przyszłego roku prawdopodobnie to będzie ok. 6,7 proc. i następnie w 2024 r. znajdziemy się już pod koniec roku w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego - powiedziała Kightley.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych?

- Podwyżki stóp procentowych będą oddziaływać na inflację w przyszłym roku i w kolejnych latach, a NBP spodziewa się, że pod koniec 2023 r. będzie wyraźnie widać trend spadkowy inflacji i wtedy RPP będzie mogła podejmować decyzje o obniżkach stóp procentowych – powiedziała w TVP Info wiceprezes NBP Marta Kightley.

Dodała, że centralna ścieżka lipcowej projekcji NBP zakłada 1,4 proc. wzrostu PKB w 2023 r. W lipcu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 50 pb., w tym referencyjną do 6,50 proc.

„Podwyżki, które zaczęły się w październiku zeszłego roku i są nadal kontynuowane, będą z dużą siłą oddziaływać na inflację w przyszłym roku i w kolejnych latach. Dlatego też spodziewamy się, że będziemy mogli, że będzie już taka sytuacja pod koniec przyszłego roku, że ten ruch będzie mógł być już w drugim kierunku. Czyli to już będzie taki moment, kiedy będziemy wyraźnie widzieć, że inflacja opada i wtedy RPP będzie mogła podejmować decyzje dotyczącą obniżek stóp procentowych” – powiedziała Kightley.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze