podwyżki ubezpieczenia OC

i

Autor: Shutterstock podwyżki ubezpieczenia OC

Podwyżki OC

Kierowców czekają srogie podwyżki OC. Wszystko przez elektryki

2023-02-15 11:19

Przez samochody elektryczne stawki OC mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie! Jak wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute, popularność "elektryków" i ich wysokie koszty napraw mogą doprowadzić do wzrostu corocznych składek ubezpieczeniowych. Podwyżki będą dotyczyły także właścicieli aut spalinowych.

Ubezpieczenie OC zdrożeje przez samochody elektryczne

Jak wynika z raportu "Pod prąd #2. Samochody elektryczne spowodują wzrost cen ubezpieczeń OC" WEI "elektryki" są droższe o 60 proc. od aut spalinowych i co więcej - koszty ich naprawy i zapewnienia aut zastępczych zwiększają koszty likwidacji szkód. Ponadto brakuje warsztatów, które specjalizują się w autach elektrycznych, a części zamienne są drogie.  Również koszt produkcji aut elektrycznych jest droższy, jak wynika w raporcie WEI koszt wyprodukowania auta elektrycznego w 2020 roku wynosił 2157 dolarów, a w 2022 roku 5076 dolarów. Przy autach spalinowych, w 2020 rok koszt wynosił 1475 dolarów, a w 2022 roku 1851 dolarów.

Tym samym naprawy aut elektrycznych często są nie opłacalne, dlatego np. w Norwegii "elektryki" są często złomowane, choć wciąż nadawały się do naprawy. W raporcie przytoczono przykład Jaguara i-Pace, którego naprawa podwozia wyniosła w przeliczeniu na polską walutę 146-155 tys. zł, gdy sam samochód kosztuje 325 tys. zł.

Autorzy raportu zauważyli, że mimo inflacji w ostatnim czasie malały ceny polis. Już pojawiły się wzrosty, ale wygląda na to, że będą dosyć silne. WEI wskazuje, że przyczynią się do tego czynniki makroekonomiczne, funkcjonowanie ubezpieczycieli na granicy opłacalności, jak i nowe wymogi regulacyjne.  

- Dodatkowym czynnikiem, który może je spotęgować, jest sztuczne zwiększanie popytu na samochody elektryczne - możemy przeczytać w raporcie.

Nawet jeśli masz auto spalinowe, to i tak zapłacisz wyższe OC

Jak wskazują eksperci, wyższy koszt napraw aut elektrycznych doprowadzi do wzrostu średniej ceny szkody. Krótko mówiąc - im więcej aut elektrycznych na ulicach, tym większa szansa, że będą one uczestnikami wypadku, w którym koszty poniesie ubezpieczyciel. Tym samym wszyscy zapłacimy za auta elektryczne na ulicach, choć de facto płacimy już teraz dzięki systemowi dopłat.

- Uproszczone oszacowanie kształtowania się wysokości składek ubezpieczenia OC, uwzględniające inflację oraz wzrost liczby samochodów elektrycznych, wskazuje na sukcesywny wzrost cen o kilka-kilkanaście procent rok do roku. Zgodnie z prognozą, w ciągu najbliższych lat wysokość składki może zostać zwiększona prawie dwukrotnie. Na skutek ogólnego wzrostu cen samochodów oraz zwiększania się udziału samochodów elektrycznych łączny wzrost kosztów ubezpieczeń OC może w 2031 r. wynieść ok. 15 mld zł więcej niż w 2022 r - piszą autorzy raportu.

Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Sonda
Co myślisz o samochodach na prąd?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze