Ubezpieczenie OC drożeje! Dostajesz mandaty? Zapłacisz wyższe OC!

2022-05-26 12:20
mandat kontrola policja
Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS mandat kontrola policja

Mandaty i punkty karne nie pozostaną więc bez wpływu na koszt OC. Udostępnienie danych ma nastąpić jeszcze przed wakacjami - informuje portal Business Insider. Lada moment firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd w to, czym kierowcy podpadli policji.

Mandaty 2022. Podniosą kierowcom OC

Już niedługo, bo jeszcze przed wakacjami ubezpieczyciele będą mieli możliwość wglądu do bazy z informacjami o tym, jakie kierowcy otrzymali mandaty oraz ile i za co zostały im naliczone punkty karne. W rozmowie dla “Rzeczpospolitej” Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiego Izby Ubezpieczeń powiedział, że o taką zmianą walczono od lat. Zdaniem prezesa, takie rozwiązanie przyczyni się do tego, że na polskich drogach będzie bezpieczniej.

"Dotychczas jednym z elementów wpływających na wysokość składki za OC była szkodowość danego kierowcy. To jednak działała post factum, czyli szkoda najpierw musi się zdarzyć. Teraz będziemy mogli działać również, zanim nastąpi szkoda" – podkreśla.

EKG 2022: Sebastian Skuza

Ubezpieczenie OC - o ile może zdrożeć?

Na chwilę obecną nie pojawiły się żadne informacje, o tym o ile może wzrosnąć cena OC. Prawdopodobnie firmy ubezpieczeniowe same wypracują sobie system, dzięki któremu będą naliczać opłaty. 

Bartosz Olszycki, dyrektor departamentu produktów komunikacyjnych w Warcie wyznał, że największe zwyżki mogą dotyczyć za jazdę po alkoholu, wyprzedzania na przejściach dla pieszych, a także drastyczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. - donosi portal Business Insider.

Taryfikator mandatów 2022 - jakie stawki za przekroczenie prędkości?

1 stycznia 2022 r zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów za wykroczenie drogowe. Mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 2500 zł. Teraz za jazdę o 30 km/h szybszą niż dopuszczalna, grozi kara finansowa w wysokości do 400 zł. Z kolei przekroczenie 31 - 40 km/h będzie skutkować mandatem w kwocie minimum 800 zł. Więcej, bo ok 1000 zł zapłaci kierowca po przekroczeniu prędkości 41 - 50 km/h, 1500 zł przy prędkości większej o  51 - 60 km/h,  ok 2000 zł za jazdę szybszą o 61 - 70 km/h i co najmniej 2500 zł za przekroczenie prędkości o 71 km/h. W przypadku korzystania z telefonu podczas jazdy mandat wyniesie minimum 500 zł. Podobną kwotę przyjdzie zapłacić kierowcy za przewożenie pasażerów w stanie nietrzeźwości. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu , który wkracza na przejście dla pieszych lub, który już się na nim znajduje, kara pieniężna wyniesie co najmniej 1500 zł.

Mandaty i punkty karne - sprawdź, jakie będą zmiany

Prawdziwym utrapieniem dla kierowców pojazdów są punkty karne, które według rozporządzenia, opublikowanego w Dzienniku Ustaw, będą mogły zostać skasowane nie wcześniej, jak po 2 latach od momentu ich otrzymania. Oprócz tego, jednorazowo policjant będzie mógł nałożyć na kierowcę 15 punktów karnych. Od 1 stycznia 2022 r. zmienił się także taryfikator punktów za wykroczenia drogowe, a wkrótce wgląd do informacji o mandatach i punktach karnych będą mieli ubezpieczyciele, co być może wprowadzi więcej dyscypliny i odpowiedzialności na drogach.

Sonda
Dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze