mandat kontrola policja

i

Autor: ART SERVICE/SUPER EXPRESS mandat kontrola policja

Ubezpieczenie OC drożeje! Dostajesz mandaty? Zapłacisz wyższe OC!

2022-05-26 12:20

Mandaty i punkty karne nie pozostaną więc bez wpływu na koszt OC. Udostępnienie danych ma nastąpić jeszcze przed wakacjami - informuje portal Business Insider. Lada moment firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd w to, czym kierowcy podpadli policji.

Mandaty 2022. Podniosą kierowcom OC

Już niedługo, bo jeszcze przed wakacjami ubezpieczyciele będą mieli możliwość wglądu do bazy z informacjami o tym, jakie kierowcy otrzymali mandaty oraz ile i za co zostały im naliczone punkty karne. W rozmowie dla “Rzeczpospolitej” Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiego Izby Ubezpieczeń powiedział, że o taką zmianą walczono od lat. Zdaniem prezesa, takie rozwiązanie przyczyni się do tego, że na polskich drogach będzie bezpieczniej.

"Dotychczas jednym z elementów wpływających na wysokość składki za OC była szkodowość danego kierowcy. To jednak działała post factum, czyli szkoda najpierw musi się zdarzyć. Teraz będziemy mogli działać również, zanim nastąpi szkoda" – podkreśla.

EKG 2022: Sebastian Skuza

Ubezpieczenie OC - o ile może zdrożeć?

Na chwilę obecną nie pojawiły się żadne informacje, o tym o ile może wzrosnąć cena OC. Prawdopodobnie firmy ubezpieczeniowe same wypracują sobie system, dzięki któremu będą naliczać opłaty. 

Bartosz Olszycki, dyrektor departamentu produktów komunikacyjnych w Warcie wyznał, że największe zwyżki mogą dotyczyć za jazdę po alkoholu, wyprzedzania na przejściach dla pieszych, a także drastyczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. - donosi portal Business Insider.

Taryfikator mandatów 2022 - jakie stawki za przekroczenie prędkości?

1 stycznia 2022 r zaczął obowiązywać nowy taryfikator mandatów za wykroczenie drogowe. Mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 2500 zł. Teraz za jazdę o 30 km/h szybszą niż dopuszczalna, grozi kara finansowa w wysokości do 400 zł. Z kolei przekroczenie 31 - 40 km/h będzie skutkować mandatem w kwocie minimum 800 zł. Więcej, bo ok 1000 zł zapłaci kierowca po przekroczeniu prędkości 41 - 50 km/h, 1500 zł przy prędkości większej o  51 - 60 km/h,  ok 2000 zł za jazdę szybszą o 61 - 70 km/h i co najmniej 2500 zł za przekroczenie prędkości o 71 km/h. W przypadku korzystania z telefonu podczas jazdy mandat wyniesie minimum 500 zł. Podobną kwotę przyjdzie zapłacić kierowcy za przewożenie pasażerów w stanie nietrzeźwości. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu , który wkracza na przejście dla pieszych lub, który już się na nim znajduje, kara pieniężna wyniesie co najmniej 1500 zł.

Mandaty i punkty karne - sprawdź, jakie będą zmiany

Prawdziwym utrapieniem dla kierowców pojazdów są punkty karne, które według rozporządzenia, opublikowanego w Dzienniku Ustaw, będą mogły zostać skasowane nie wcześniej, jak po 2 latach od momentu ich otrzymania. Oprócz tego, jednorazowo policjant będzie mógł nałożyć na kierowcę 15 punktów karnych. Od 1 stycznia 2022 r. zmienił się także taryfikator punktów za wykroczenia drogowe, a wkrótce wgląd do informacji o mandatach i punktach karnych będą mieli ubezpieczyciele, co być może wprowadzi więcej dyscypliny i odpowiedzialności na drogach.

Sonda
Dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze