Jadwiga Emilewicz

i

Autor: Facebook Jadwiga Emilewicz

Kim jest Jadwiga Emilewicz, nowa minister przedsiębiorczości i technologii? [REKONSTRUKCJA RZĄDU]

2018-01-09 12:49

Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i bliska współpracowniczka obecnego premiera, objęła funkcję ministra przedsiębiorczości i technologii. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, jaką funkcję w nowym rządzie będzie sprawować Jadwiga Emilewicz. Wcześniej spekulowano, że przypadnie w jej udziale kierownictwo nad resortem środowiska lub nieistniejącym za rządów PiS ministerstwem gospodarki. Przybliżamy sylwetkę nowej minister.

9 stycznia Anna Streżyńska została odwołana ze stanowiska ministra cyfryzacji, a Jadwiga Emiliwicz, dotychczas podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, została powołana na stanowisko minister przedsiębiorczości i technologii. Emilewicz jest polską politolog i menedżerką kultury. Dała się poznać jako radna Województwa Małopolskiego, wiceprezes utworzonej w 2017 r. przez Jarosława Gowina centroprawicowej partii Porozumienie oraz Przewodnicząca Komisji Innowacji i Nowoczesnych Technologii.

Zobacz: Powstaną dwa resorty zamiast Ministerstwa Rozwoju? Znamy kolejne nazwisko [REKONSTRUKCJA RZĄDU]

Urodziła się w Krakowie w 1974 roku. Studiowała w Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, którego jest absolwentką. Jadwiga Emilewicz to także stypendystka Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Otworzyła przewód doktorski na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Ma na swoim koncie liczne publikacje naukowe.

Polecamy: Mateusz Morawiecki opuści dwa resorty? Kto może go zastąpić? [REKONSTRUKCJA RZĄDU]

Karierę polityczną rozpoczęła w latach 1999 – 2002, kiedy to była zatrudniona jako radca w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2003. r. rozpoczęła współpracę w charakterze wykładowczyni z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Jako działaczka społeczna, na przełomie lat 90. XX i początku XXI wieku działała w rozmaitych organizacjach oraz współpracowała z Instytutem Terttio Millenio, Klubem Jagiellońskim, Ośrodkiem Myśli Politycznej czy Grupą Widsor. W 2009 r. podjęła się stworzenia Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, gdzie objęła stanowisko dyrektorki muzeum. W 2013 r. wstąpiła do centroprawicowej Polski Razem Jarosława Gowina, a w 2014 r. stanęła na czele związanej z partią Fundacji Lepsza Polska.

Zobacz: Mateusz Morawiecki rezygnuje ze swojej funkcji. Sprawdź, kto go zastąpi

W Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz była m.in. odpowiedzialna za realizację programów Innowacyjna Gospodarka oraz Inteligentny Rozwój, koordynowała zadania z obszaru informacji i promocji Funduszy Europejskich, a także nadzorowała realizację zadań przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Źródło: superbiz.se.pl, facebook.com, emilewicz.pl, mr.gov.pl

Najnowsze