Kolejny cios w przedsiębiorców? Nowy podatek coraz bliżej

2020-10-15 13:48 Karolina Januszek
sklep z odzieżą
Autor: Markus Spiske/Pixabay/cc0 Złodziejki za cel obrały sklepy odzieżowe znanych sieciówek

Nowa opłata nadciąga wielkimi krokami. Jeden z flagowych pomysłów Prawa i Sprawiedliwości, czyli podatek handlowy ma szansę wejść w życie w najbliższym czasie. W czwartek, 15 października rzecznik generalny TSUE, Juliane Kokott wydała opinię, w której stwierdziła zgodność proponowanych przez Polskę przepisów z unijnym prawem.

Podatek handlowy to jeden z flagowych pomysłów, który miał nanieść na dodatkową opłatę na duże, zagraniczne sieci handlowe. Polski Sejm przyjął odpowiednie przepisy blisko 5 lat temu, jednak potem całe przedsięwzięcie stanęło pod znakiem zapytania. Komisja Europejska zaskarżyła proponowane zmiany sugerując, że nowy podatek mógłby faworyzować małe sklepy. W maju 2019 Sąd UE stwierdził, że wstrzymywanie tego podatku jest bezprawne. Teraz rzecznik generalny TSUE wydał opinię, że przepisy podatku handlowego nie są niezgodne z unijnym prawem.

Zobacz także: Godziny dla seniorów już działają! Biedronka rusza z dodatkowymi promocjami dla seniorów

Jak wskazuje Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w rozmowie z serwisem money.pl wprowadzenie nowego podatku może uderzyć w polskie firmy. Wprowadzenie dodatkowych opłat jest szczególnie niepokojące w obecnej sytuacji, kiedy wiele przedsiębiorców walczy o utrzymanie swojej działalności. Juszkiewicz podkreśla, że handel to nie tylko duże sieci spożywcze ale również sklepy w galeriach handlowych, które podczas zamknięcia wiosną zanotowały gigantyczne straty. Dodatkowy podatek może je zatem pogrążyć.

Sprawdź również: Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce? Rząd ma taki plan

 

Chory na koronawirusa nagrał film jak wygląda jego choroba. Dramatyczny apel

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze