Bezrobocie

i

Autor: PAP

Bezrobocie

Niemcy wyrzucają Polaków z pracy. Kolejna fabryka do likwidacji. "Dla nas to szok"

Generator Produkcja Opole, spółka produkująca generatory do turbin wiatrowych dla niemieckiej firmy Enerkon, zwolni 180 osób z 215 zatrudnionych. Firma całą produkcję przenosi do Niemiec, a pracownikom zaproponowano pracę w Magdeburgu. Jak donosi regionalny portal "O!Polska", "jako powody zakończenia działalności w Polsce wskazano m.in. wysokie koszty produkcji oraz transportu poszczególnych elementów do Niemiec". Firma ma zakończyć działalność w Polsce z końcem października tego roku.

Enercon likwiduje fabrykę w Polsce. Czy pracownicy przeprowadzą się do Niemiec?

Przez Polskę przetacza się prawdziwe tsunami zwolnień grupowych. Pracownicy, którzywrócili po powrocie z dwutygodniowej przerwy technologicznej zostali nagle poinformowani o likwidacji zakładu. 

Portal "O!Polska" cytuje Marka Szaforza, przewodniczącego OZ NSZZ "Solidarność" w Generator Produkcja Opole Sp. z o.o., "to był szok, tym bardziej, że działamy w branży zielonej energii, która obecnie niezwykle prężnie się rozwija. Informację o tym, że zamyka się całkowicie oddział w Polsce, otrzymałem w poniedziałek 29 lipca na spotkaniu o godzinie 12 - twierdzi Szaforz. 

"Na spotkaniu dowiedzieliśmy się, że nasz zakład zostaje zamknięty i nie ma od tego odwrotu" - dodaje inny członek „Solidarności”.

Pracownicy dostają propozycję przeprowadzki do Magdeburga, bo w Polsce produkowano generatory dla niemieckiej firmy Enercon, a ta ma swoje biura właśnie w Magdeburgu oraz Aurich. Ale jak tłumaczy związkowiec zespół tworzą głównie młodzi ludzie, którzy mają rodziny, dzieci i zobowiązania.

"Można przejść do zakładu w Magdeburgu na warunkach niemieckich i tutaj pracodawca będzie pomagał właśnie w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności, żeby tam przejść oraz w znalezieniu mieszkania tam już w Niemczech. Na razie ciężko jeszcze to skomentować, bo nie znamy dokładnych warunków, jakie by to były płace - informuje  w rozmowie z Radiem Opole Marek Szaforz, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Opolu.

Jak cytuje Nowa Trybuna Opolska, pracownicy podkreślają, że przeprowadzka do innego kraju jest dla nich nierealna ze względu na zobowiązania rodzinne i zawodowe w Polsce.

- Mam małe dziecko, tutaj rodzinę, żona pracuje w Opolu i nie wyobrażam sobie, że teraz miałbym zmieniać całe swoje życie - mówi jeden z pracowników, cytowany przez Trybunę.

Irena Lebiedzińska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu, cytowana przez radio Opole, potwierdza, że do urzędu wpłynęło pismo o planowanym zwolnieniu grupowym.

Nowa Trybuna Opolska informuje, że "zarząd zakładowej „Solidarności” rozpoczął już negocjacje z pracodawcą, które mają potrwać 20 dni. Pracownicy liczą na to, że uda się wynegocjować jak najkorzystniejsze warunki odejścia".

Enercon to trzeci producent turbin wiatrowych na świecie. Firma powstała w 1984 r., a w Opolu działa od 2015 r. Enercon ma również fabryki w Szwecji, Brazylii, Indiach i Turcji. Firma projektuje i produkuje wszystkie kluczowe komponenty urządzenia, takie jak np. wirnik, generator pierścieniowy i system odprowadzenia energii do sieci. 

W Polsce Enercon wybudował m.in. Elektrownię Wiatrową Kamieńsk z 15 turbozespołami wiatrowymi o łącznej mocy ok. 30 MW.   

QUIZ PRL. Kultowe potrawy Polski Ludowej

Pytanie 1 z 15
Jak nazywają się kluski wykonane z mąki i sera białego, podawane z bułką tartą?
Kultowe potrawy Polski Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze