Granica białoruska. Spowiedź przemytnika migrantów. Tłumaczy się wyższym dobrem.

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express

Koniec strefy zakazu przy granicy z Białorusią. KIK od października udzielał pomocy

2022-07-01 16:40

Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią. W tym czasie Klub Inteligencji Katolickiej we współpracy z Grupą Granica prowadził przy granicy polsko-białoruskiej Punkt Interwencji Kryzysowej. Inicjatywa była możliwa dzięki pracy wolontariuszy i licznych darczyńców, którzy wspierali Klub Inteligencji Katolickiej ponad podziałami. Wśród sponsorów KIK znalazły się takie osoby jak Piotr Wielowieyski, członek zarządu Orlenu w czasach PO, były minister Michał Boni czy obecny prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl

Od 1 lipca, po ponad 10 miesiącach zniesiona została strefa zakazu przy granicy z Białorusią. Przez ten czas obowiązywał zakaz przebywania na obszarze 183 miejscowości województw podlaskiego i lubelskiego. Zakaz wprowadzono po wywołanym przez reżim Alaksandra Łukaszenki kryzysie migracyjnym. Zmiany od 1 lipca wprowadzane wydanym już wcześniej rozporządzeniem wojewody podlaskiego oznaczają, że na teren przygraniczny mogą np. przyjeżdżać turyści. 

- Z perspektywy wydarzeń, które nastąpiły w ostatnich miesiącach, widać wyraźnie, że scenariusz nielegalnej migracji, który rozpoczął się w połowie ubiegłego roku na granicy polsko-białoruskiej, był elementem planu destabilizacji sytuacji w całym regionie - powiedział minister Kamiński podczas konferencji prasowej przy granicy z Białorusią. Minister komentował zakończenie budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej. Łącznie na wykonanie zapory przewidziano 1,6 miliarda zł, z czego około 300 milionów zł zostanie przeznaczonych na zabezpieczenie elektroniczne tzw. perymetrię. Zapora fizyczna powstała na długości około 187 kilometrów, wzdłuż granicy z Białorusią.

W czasie najdramatyczniejszych wydarzeń, które rozgrywały się na granicy, od października ubiegłego roku pomoc humanitarną migrantom i uchodźcom przekraczającym granicę polsko-białoruską świadczył punkt zorganizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Grupę Granica.

Podstawowym zadaniem Punktu Interwencji Kryzysowej (PIK) jest udzielanie pomocy humanitarnej osobom, które jej potrzebują. Naszym podstawowym założeniem jest działanie w granicach i na podstawie prawa. Osoby obsługujące PIK zbierają informacje o potrzebujących i koordynują udzielanie pomocy. Utworzenie Punktu zasugerowali nam członkowie Klubu pracujący już przy granicy polsko-białoruskiej i starający się udzielać pomocy w ramach Grupy Granica – zrzeszenia organizacji pozarządowych organizujących pomoc humanitarną przy granicy. Z ich doświadczenia wynika, że obecnie stworzenie Punktów wzdłuż granicy najlepiej odpowiada na potrzeby i wyzwania tej sytuacji. Zarząd KIK, wyrażając poparcie dla inicjatywy, uznał, że pomoc potrzebującym to nasz moralny obowiązek - tłumaczy Klub Inteligencji Katolickiej. 

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Klub Inteligencji Katolickiej działa od 1956 roku. Skupia osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich.

"Doświadczenia, jakie ruch Klubów Inteligencji Katolickiej już posiada, mogą okazać się bardzo przydatne w prawdziwym dialogu z ludźmi poszukującymi sensu życia, czy też pomocne w dążeniu do zmiany nastawień wobec religii i Kościoła u tych, którzy posiadają zbyt uproszczone wizje chrześcijaństwa" - napisał o KIK Jan Paweł II. 

W 1989 r. osoby skupione wokół KIK zaangażowały się działania, które pozwoliły na negocjacje rządu z opozycją przy Okrągłym Stole. Przy okrągłym stole w Warszawie, w ramach reprezentacji „Solidarności” zasiadło 20 członków KIK.

Wśród sponsorów KIK znajdziemy osoby z przeróżnych środowisk. Są wśród nich m.in. Piotr Wielowieyski, który za czasów PO był w zarządzie Orlenu, był szef MSWiA Jacek Cichocki, były minister Michał Boni, Paweł Piskorski, były poseł i prezydent Warszawy, czy Marek Dietl, obecny prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze