bank millenium.

i

Autor: Piotr Wygoda

Koniec z dodatkowymi zabezpieczeniami kredytów CHF w postaci niskiego wkładu własnego w Banku Millennium

2018-08-06 15:18

Po interwencji prezesa UOKiK, Bank Millenium wyśle swoim kredytobiorcom propozycje aneksów do umów, w których wykreśli klauzule dotyczące UNWW i nie będzie ustanawiał żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Do tej pory bank zwracał klientom zakwestionowane opłaty, ale domagał się od nich innych zabezpieczeń kredytów.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (w skrócie UNWW) to zabezpieczenie spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego np. na 95 czy 100 proc. wartości nieruchomości. Opłaty z tego tytułu stawały się szczególnie uciążliwe dla osób mających kredyty waloryzowane kursem franka szwajcarskiego. Zwłaszcza, jeśli nie można ustalić, kiedy wartość kredytu pozostałego do spłaty osiągnie poziom, w którym zgodnie z umową, wystarczające będą pozostałe formy zabezpieczenia.

Gdy kilka lat temu kurs franka zaczął gwałtownie rosnąć, okazało się, że kredytobiorcy będą musieli opłacać składki UNWW nawet, jeśli w trakcie trwania umowy spłacili ubezpieczoną część kredytu. W takiej sytuacji część klientów zdecydowało się pójść do sądów, które po analizie, że banki bezprawnie pobierały składki z tytułu UNWW.

Kredytobiorcy opłacali składki, przy czym nie mieli żadnych korzyści z zwartej umowy ubezpieczenia oraz w chwili zawierania umów nie można było przewidzieć, jak długo i w jakiej wysokości klienci będą musieli ponosić opłaty. To właśnie to budziło największe wątpliwości sądów. Wyroki dotyczyły wielu banków oferujących kredyty odnoszące się do franków szwajcarskich. Bank Millenium, tak jak inne banki, zgodnie z wyrokami oddawał klientom opłaty pobrane za zakwestionowane składki, ale jednocześnie wzywał ich, by zabezpieczyli kredyt w inny sposób. Proponował im albo podwyższenie marży kredytu o 0,5 pkt proc., albo miesięczną prowizję za zwiększone ryzyko banku.

- Taka praktyka banku niwelowała skutki prawomocnych wyroków. Sądy uznawały, że postanowienia dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego są niedozwolone, a Millennium zastępował je nowymi, kosztownymi dla klientów zabezpieczeniami. Godziło to w dobre obyczaje, dlatego wystąpiliśmy do banku, aby zaprzestał tej praktyki. Negocjacje trwały około 4 miesięcy – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po interwencji prezesa UOKiK Millennium zrezygnował z wymagania od konsumentów ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń. Zaoferował też, że wyśle klientom propozycje aneksów do umów kredytu. Zgodnie z nimi, z umów zostaną wykreślone postanowienia dotyczące UNWW, a w zamian nie będą wpisane inne zabezpieczenia.

Źródło: UOKiK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze