Mateusz Morawiecki

i

Autor: Tomasz Radzik

"Konstytucja Biznesu" wicepremiera Morawieckiego przyjęta przez rząd PiS

2017-11-14 14:00

Rok po ogłoszeniu koncepcji "Konstytucji Biznesu" wicepremiera Mateusza Morawieckiego, rząd Beaty Szydło w końcu przyjął dokument. Składa się na niego 5 ustaw. - Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, ulga na start dla początkujących przedsiębiorców, ustawa dla inwestorów zagranicznych oraz powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw - to część założeń planu Morawieckiego.

Rząd przyjął pakiet propozycji zmieniających zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz sporo zmian w prawie przedsiębiorców. Razem potocznie nazwane zostały "Konstytucją biznesu". Autorem projektu jest wicepremier i minister finansów oraz rozwoju Mateusz Morawiecki.

Zobacz koniecznie: Wicepremier Morawiecki „jak Batman usprawnia państwo"

W ramach "Konstytucji biznesu" mieści się 5 projektów ustaw: prawo przedsiębiorców, ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP oraz ustawa – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Zmiany w prawie mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. Jak podaje "Polskie Radio", przepisy mają zastąpić obowiązującą od 2014 roku ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, którą znowelizowano do tej pory ponad 80 razy.

Jakie konkretne zmiany czekają przedsiębiorców?

1. Zasada wolności działalności gospodarczej: co nie jest prawem zabronione jest dozwolone, pewności prawa, przyjaznej dla firm interpretacji przepisów, rozstrzygania wątpliwości prawnych i faktycznych na korzyść przedsiębiorców, domniemania uczciwości przedsiębiorców, uczciwej konkurencji, poszanowania dobrych obyczajów, odpowiedzialności urzędników za naruszenia prawa, poszanowania słusznych interesów innych przedsiębiorców oraz konsumentów, szybkości działania urzędów

2. Wydawanie przedsiębiorcom przez urzędy interpretacji przepisów prawa w ciągu 30 dni, za opłatą w kwocie 40 zł

3. Ulga na start (zwolnienie ze składek na ZUS przez pierwsze 6 m-cy działalności gospodarczej oraz obniżone składki przez 2 kolejne lata)

4. Ograniczenia w kontrolowaniu przedsiębiorców - ale jak podkreśla "Puls Biznesu", z wieloma wyjątkami

5. Działalność nieewidencjonowana — brak konieczność rejestracji działalności i płacenia składek na ZUS, jeżeli miesięczne przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia

6. Zniesienie obowiązku posługiwania się nr REGON (na rzecz nr NIP)

7. Likwidacja pozwoleń i licencji na działalność gospodarczą

8. Załatwianie spraw urzędowych przez telefon lub e-mail

9. Uruchomienie Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy

10. Utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

ZOBACZ KONSTYTUCJĘ BIZNESU na stronie Ministerstwa Rozwoju

 

Źródło: Superbiz.pl, "Puls Biznesu", "Business Insider Polska"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze