Wielu przedsiębiorców zwraca uwagę na renomę banku. Owszem, to może mieć znaczenie - np. dla budowania własnego wizerunku wobec kontrahentów. Ale bez przesady. Z punktu widzenia przedsiębiorcy - bardziej niż klienta indywidualnego - ważne może być to, by mieć wygodny dostęp do placówki banku i dobry kontakt z doradcą. Rola tego kryterium zmniejsza się co prawda stopniowo wraz z rozwojem bankowych usług internetowych, ale pozostaje wciąż istotna. Jako przedsiębiorca możesz często potrzebować bankowych potwierdzeń czy zaświadczeń. Możesz też często korzystać z oferty kredytowej. W takich sytuacjach kontakt z bankiem przez telefon czy przez Internet może się okazać niewystarczający.
Najistotniejsze przy wyborze jest to, co znajduje się w ofertach poszczególnych banków. Oczywiście liczą się - zwłaszcza dla firm małych - koszty. Jeśli jest to dla twojej firmy czynnik decydujący i chcesz pod tym kątem dokonać wyboru, zwróć uwagę np. na tanią ofertę tzw. banków wirtualnych.
O ile jednak banki te gwarantują niskie koszty i łatwą oraz wygodną obsługę konta, o tyle banki tradycyjne - oferujące zresztą swoje usługi również za pośrednictwem Internetu, ale posiadające szeroką sieć placówek, z reguły mają bogatszą ofertę. Dla bardziej wymagających i aktywnych klientów, korzystających z dużej liczby rozmaitych usług bankowych, to bardzo istotne kryterium. Nic dziwnego, że duże banki tradycyjne kładą nacisk na zapewnienie firmom kompleksowej obsługi. W ramach jednego pakietu usług bankowych twoja firma otrzymuje dostęp praktycznie do wszystkiego, co bank może zaoferować.
Sposoby na kasę
Kredyty.
Do wyboru masz wiele rodzajów kredytów i pożyczek dopasowanych do potrzeb różnych klientów i do rozmaitych sytuacji: od kredytów inwestycyjnych czy hipotecznych po drobne pożyczki gotówkowe. Z punktu widzenia zachowania płynności finansowej w firmie szczególnie przydatny może się okazać limit kredytowy (linia kredytowa).
Karta kredytowa.
Dobry, elastyczny i tani sposób na zachowanie płynności. Umożliwia przesunięcie płatności, np. na następny miesiąc. Aby wyciągnąć z karty maksimum korzyści, trzeba jednak wykazać się zdyscyplinowaniem (najbardziej opłaca się terminowe, szybkie spłacanie całego długu; siłą rzeczy taki kredyt ma charakter krótkoterminowy).
Leasing.
Zamiast angażować własne pieniądze w zakup np. samochodu czy komputera, możesz wziąć go w leasing. Urządzenie nie jest wtedy twoją własnością, ale przez określony czas możesz z niego korzystać (płacisz prowizję i czynsz). To także sposób na zapewnienie firmie potrzebnego jej sprzętu, na który po prostu jej nie stać albo który będzie jej potrzebny tylko przez jakiś czas (np. drogi sprzęt specjalistyczny).
Faktoring.
uproszczeniu polega on na odsprzedaniu przez firmę swoich faktur (wierzytelności) firmie faktoringowej. Chodzi więc o zamianę przyszłej płatności (np. przy fakturach o długim terminie płatności) na gotówkę. Może się okazać pomocny nie tylko dla zachowania płynności finansowej w firmie, ale także np. przy transakcjach z firmami zagranicznymi (ściągnięcie płatności z zagranicy może być trudne i może wymagać np. kosztownej pomocy prawnej). Wbrew pozorom faktoring wcale nie jest przeznaczony tylko dla dużych firm. Mogą z niego korzystać równie dobrze drobni przedsiębiorcy.