Szczepionka Covid-19

i

Autor: Shutterstock Szczepionka Covid-19

Koronawirus. Która szczepionka na Covid-19 jest skuteczniejsza? [Pfizer i BioNTech, Moderna]

2020-11-17 20:44

Trwa światowy wyścig nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa wywołującego Covid-19. Zaledwie tydzień temu naukowcy z Pfizera ogłosili stworzenie szczepionki na koronawirusa z 90-procentową skutecznością, a już firma Moderna pochwaliła się, że udało im się opracować nową szczepionkę z 94,5-procentową skutecznością. Jaka będzie cena szczepionek i która z nich szybciej trafi do produkcji?

Szczepionka na koronawirusa. Która jest najskuteczniejsza?

To nie jedyna przewaga nowej szczepionki nad Pfizerem. Specyfik Moderny będzie prawdopodobnie mógł być transportowany w temperaturze -20 stopni Celsjusza, podczas gdy pierwsza ze szczepionek wymagała aż -70 stopni Celsjusza. Amerykańska Moderna poinformowała, że w trzeciej fazie badań klinicznych z 30 tys. uczestników badań 95 osób zapadło na COVID-19, z czego tylko 5 w grupie, która dostała dwie dawki szczepionki. Oznacza to skuteczność na poziomie 95 proc., czyli o 5 p.p. wyższą niż szczepionki opracowanej przez niemiecki Pfizer i BioNTech - podaje Polityka Insight.

ZOBACZ TAKŻE: ​​Koronawirus w Polsce: Wiemy, ile kosztuje leczenie w szpitalu na Stadionie Narodowym

Kiedy możemy spodziewać się produkcji szczepionek na koronawirusa na masową skalę? Moderna deklaruje, że do końca roku wyprodukuje 20 mln dawek, co pozwoli zaszczepić 10 mln osób. A w przyszłym roku zamierza wypuścić na rynek aż 1 mld dawek. PI podaje, że umowa Unii Europejskiej z Moderną zapewnia państwom członkowskim 80 mln dawek z opcją podwojenia zamówienia. Jednak będzie to jedna z droższych opcji. Cena za dwie dawki szacowana jest na ok. 70 dol. amerykańskich, czyli ok. 260 zł. 

Sonda
Czy zaszczepisz się na COVID-19?

W 2021 r. firma zamierza produkować nawet 1 mld dawek rocznie. Obecna umowa Moderny z Komisją Europejską zakłada zakup 80 mln dawek dla krajów członkowskich, z opcją na kolejne 80 mln. Szczepionka będzie najpewniej najdroższą z dostępnych. Spodziewana cena za dwie dawki przekroczy 70 dol., czyli ponad 260 zł. Dopuszczenie szczepionki do obrotu może nastąpić jeszcze przed końcem roku - PI.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Niedzielski o wypłatach dla medyków: Wydałem polecenie NFZ

Przypomnijmy, że na początku listopada niemiecki Pfizer poinformował, że we współpracy z BioNTech SE w 2021 r. może wyprodukować aż do 1,3 mld dawek substancji. Niemieccy producenci przekonują, że cena szczepionki będzie zróżnicowana w zależności od kraju czy regionu.

Obie informacje dotyczące obiecujących wyników dotyczących skuteczności szczepionek na Covid-19 spowodowały wzrosty na giełdach. Należy jednak pamiętać, że na chwilę obecną wszystkie informacje o skuteczności i cenie szczepionek pochodzą z komunikatów firm, co oznacza, że żadna z nich nie uzyskała jeszcze zgodny krajowych i międzynarodowych regulatorów.

Premier o szczepionce na koronawirusa
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze