Koronawirus w Polsce: sprawdź, co możesz zyskać dzięki tarczy antykryzysowej

2020-10-28 14:06

Nową tarcza obejmie branże, które z powodu obostrzeń, nie mogą prowadzić swojej działalności. Najbardziej dotknięte są m.in. gastronomia, czy branża fitness. Przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na zwolnienie ze składek ZUS oraz bezzwrotne dotacje.

Klawiatura laptop

i

Autor: fancycrave1/Pixabay/ CC0 Szkoła Szczepanika w Tarnowie na tydzień wraca do nauki zdalnej

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nowa tarcza ma się opierać na trzech filarach: zwolnienie ze składek ZUS na listopad, postojowe za ten sam miesiąc oraz 5 tys. zł dotacji. Z nowej tarczy tzw. branżowej - będzie mogło skorzystać 200 tysięcy firm, w których pracuje 372 tysiące pracowników. To między innymi restauracje, puby, bary, siłownie, firmy fotograficzne, czy filmowe.

Ogromne kolejki po darmowy test na koronawirusa

- Po pierwsze, dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS za listopad - powiedział Mateusz Morawiecki. - Po drugie wprowadzamy postojowe, czyli dopłatę z budżetu państwa do utrzymania większości zatrudnienia w tych firmach. Po trzecie bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych dla tych małych i mikrofirm - dodał premier. Aby skorzystać z tych możliwości, przedsiębiorca musi wykazać 40-procentowy spadek przychodu w porównaniu do października lub listopada ubiegłego roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kryzys w Polsce: Czy przez koronawirusa grozi nam wzrost bezrobocia?

Pracodawcy z branż dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za październik, listopad i grudzień będzie przesunięta o pół roku. Z wyliczeń rządu wynika, że dzięki takim rozwiązaniom, na kontach firm pozostanie ok. 300 mln złotych.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

Premier zapowiedział też zwolnienie z opłaty targowej za cały rok 2021 z rekompensatą dla samorządów. Ubytek w dochodach samorządów z tego tytułu, pokryje budżet państwa. Jak zapewnił premier w przypadku konieczności przedłużenia obostrzeń, wsparcie ze strony państwa zostanie wydłużone na następne miesiące. Dla przedsiębiorców dostępne będą również długoterminowe pożyczki i gwarancje kredytowe. Łączna wartość nowej tarczy szacowana jest na 1,8 mld zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki