Klawiatura laptop

i

Autor: fancycrave1/Pixabay/cc0 Szkoła Szczepanika w Tarnowie na tydzień wraca do nauki zdalnej

Koronawirus w Polsce: sprawdź, co możesz zyskać dzięki tarczy antykryzysowej

2020-10-28 14:06

Nową tarcza obejmie branże, które z powodu obostrzeń, nie mogą prowadzić swojej działalności. Najbardziej dotknięte są m.in. gastronomia, czy branża fitness. Przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na zwolnienie ze składek ZUS oraz bezzwrotne dotacje.

Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nowa tarcza ma się opierać na trzech filarach: zwolnienie ze składek ZUS na listopad, postojowe za ten sam miesiąc oraz 5 tys. zł dotacji. Z nowej tarczy tzw. branżowej - będzie mogło skorzystać 200 tysięcy firm, w których pracuje 372 tysiące pracowników. To między innymi restauracje, puby, bary, siłownie, firmy fotograficzne, czy filmowe.

Ogromne kolejki po darmowy test na koronawirusa

- Po pierwsze, dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS za listopad - powiedział Mateusz Morawiecki. - Po drugie wprowadzamy postojowe, czyli dopłatę z budżetu państwa do utrzymania większości zatrudnienia w tych firmach. Po trzecie bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych dla tych małych i mikrofirm - dodał premier. Aby skorzystać z tych możliwości, przedsiębiorca musi wykazać 40-procentowy spadek przychodu w porównaniu do października lub listopada ubiegłego roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Kryzys w Polsce: Czy przez koronawirusa grozi nam wzrost bezrobocia?

Pracodawcy z branż dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za październik, listopad i grudzień będzie przesunięta o pół roku. Z wyliczeń rządu wynika, że dzięki takim rozwiązaniom, na kontach firm pozostanie ok. 300 mln złotych.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

Premier zapowiedział też zwolnienie z opłaty targowej za cały rok 2021 z rekompensatą dla samorządów. Ubytek w dochodach samorządów z tego tytułu, pokryje budżet państwa. Jak zapewnił premier w przypadku konieczności przedłużenia obostrzeń, wsparcie ze strony państwa zostanie wydłużone na następne miesiące. Dla przedsiębiorców dostępne będą również długoterminowe pożyczki i gwarancje kredytowe. Łączna wartość nowej tarczy szacowana jest na 1,8 mld zł.

Najnowsze