320 mln euro kary dla Polski

i

Autor: shutterstock 320 mln euro kary dla Polski

Kara dla Polski

Kosmiczna kara dla Polski za sądownictwo! TSUE nie ma litości

2025-02-05 11:30

Polska będzie musiała zapłacić ok. 320 mln euro kary? Jak wynika ze środowego [05.02.2025] orzeczenia sądu Unii Europejskiej, potrącenie Polsce kar przez Komisję Europejską w związku z brakiem zawieszenia Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym jest zgodne z prawem. Tym samym odrzucono skargę Polski. Decyzja jest nieprawomocna i można się od niej jeszcze odwołać.

Polska zapłaci 320 mln kary? Odrzucono skargę

Polska wniosła do Luksemburga trzy skargi o stwierdzenie nieważności sześciu decyzji Komisji Europejskiej o potrąceniu obejmujących okres od 15 lipca 2022 r. do 4 czerwca 2023 r. Wyrok w środę wydał Sąd UE, a więc niższa instancja Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska może się do niego odwołać w terminie dwóch miesięcy i dziesięciu dni od dnia zawiadomienia o tym orzeczeniu.

Chodzi o dzienne kary nałożone na Polskę na mocy środka tymczasowego w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. 14 lipca 2021 r. Trybunał nakazał zawieszenie jej funkcjonowania, ale Polska tego nie zrobiła. W efekcie 27 października 2021 r. TSUE nałożył dzienną karę 1 mln euro. Ówczesny polski rząd odmawiał jednak jej płacenia, dlatego KE okresowo potrącała je z funduszy przekazywanych Polsce z budżetu UE.

- Komisja nie naruszyła prawa Unii, przystępując do wyegzekwowania należnych kwot. Sąd zauważył w szczególności, że ani orzecznictwo polskiego Trybunału Konstytucyjnego, ani wejście w życie ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. nie pozwalają zakwestionować samego istnienia długu. W konsekwencji nie mogą one wpłynąć na zgodność z prawem decyzji o potrąceniu - podaje TSUE w komunikacie.

Polska ubiegała się o obniżenie kary 

Kara była naliczana w wysokości 1 mln euro do 21 kwietnia 2023 r. - wówczas na wniosek Polski TSUE obniżył ją do 500 tys. euro dziennie. Polska w swojej skardze podniosła jednak, że kara powinna była zostać obniżona o połowę już wcześniej - 15 lipca 2022 r., kiedy weszła w życie nowela ustawy o Sądzie Najwyższym znosząca Izbę Dyscyplinarną. W ocenie Polski od 15 lipca 2022 r. do 20 kwietnia 2023 r. KE powinna była naliczać Polsce 500 tys. euro dziennej kary zamiast 1 mln euro.

Kara w ogóle przestała być naliczana, kiedy TSUE wydał 5 czerwca 2023 r. wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Chociaż sędziowie w Luksemburgu orzekli, że izba nie spełnia wymogu niezawisłości i bezstronności, to licznik się zatrzymał, bo zabezpieczenie straciło swoją moc.

Super Biznes SE Google News
Autor:
QUIZ PRL. Karnawał w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się człowiek prowadzący tańce na balach w Polsce Ludowej?
QUIZ PRL. Karnawał w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze