Maseczka

i

Autor: Getty Images Do kiedy noszenie maseczek w województwie wielkopolskim? Luzowanie obostrzeń w Wielkopolsce

Kryzys i koronawirus. Lockdown w Polsce: Czy sklepy będą otwarte?

2020-10-28 17:45

Ponowne zamrożenie gospodarki jak w czasie wiosny? Taki scenariusz rozważa rząd Mateusza Morawieckiego w odpowiedzi na drastyczny wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Tylko w środę (28.10) odnotowano dwa niechlubne rekordy od początku epidemii w Polsce - 18 820 nowe przypadki oraz 236 zgonów. Decyzję mamy poznać do końca tygodnia. Czy sklepy będą czynne?

Drugi lockdown w Polsce. Czy sklepy będą czynne?

Nowy lockdown w miękkiej wersji zaczął się w momencie zamknięcia basenów, siłowni, klubów fitness oraz aquaparków. Obostrzenia objęły też branżę gastronomiczną. Od soboty 24 października zamknięte są restauracje i bary. Możliwa jest jedynie sprzedaż jedzenia na wynos lub na dowóz. Wprowadzone obostrzenia wstępnie mają obowiązywać przez 14 dni. Decyzja o pełnym lockdownie ma zapaść jeszcze przed 1 listopada, czyli Wszystkimi Świętymi. Rząd Morawieckiego nadal nie podjął decyzji w sprawie zamknięcia cmentarzy.

ZOBACZ TAKŻE: Nowa tarcza dla firm! Zwolnienia z ZUS, pożyczki i finansowanie postojowego

Nieoficjalnie mówi się, że przekroczenie granicy 20 tys. nowych zakażeń dziennie oznaczać będzie całkowity lockdown. Wówczas zamknięto by wszystkie szkoły, punkty usługowe, centra handlowe oraz ograniczono by przemieszanie się jedynie do pracy i do sklepu. Jeszcze w poniedziałek taki scenariusz wykluczył wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Radykalnego zamknięcia gospodarki nie przewidujemy – powiedział w Rozgłośni Katolickich "Siódma9. - Całkowitego lockdownu nie zakładamy, bo to by było zabójcze nie tylko dla gospodarki, ale też dla wydolności służby zdrowia, a do tego nie możemy dopuścić – powtórzył.

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić drugi lockdown?

Czy sklepy będą otwarte?

Obecnie cała Polska objęta jest czerwoną strefą. W przestrzeni publicznej oraz miejscach zamkniętych obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa - z wyjątkiem lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, działkach oraz plaży.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Wszystkich Świętych w PRL: QUIZ DLA EKSPERTÓW! Sprawdź, czy to jeszcze pamiętasz

W sklepach przywrócono godziny dla seniorów i limit osób na jedną kasę. Obowiązuje limit osób, które mogą przebywać w placówkach handlowych, na targu lub poczcie. Ograniczenia w sklepach są uzależnione od jego wielkości. Dla sklepów o powierzchni: do 100 m2 - 5 osób na 1 kasę lub powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. Przypomnijmy, że wiosną ograniczenie dotyczyło 3 osób na kasę, a przed sklepami i pocztami ustawiały się ogromne kolejki z zachowaniem odstępu.

Tylko te przykłady pokazują, że obecna sytuacja już niewiele różni się od wiosennego lockdownu. Działalność mogą jeszcze prowadzić salony kosmetyczne, fryzjerskie, solaria i salony tatuażu. Wciąż otwarte są kina, galerie handlowe i hotele.

Ogromna kolejka do testów na koronawirusa
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze